Fotodynamická terapie

Fotodynamická terapie je diagnostická a léčebná metoda využívaná zejména při léčbě tumorů. Je založená na aplikaci fotosenzitivní látky, jež se po aplikaci hromadí přednostně v nejrychleji proliferujících (tedy nádorových) buňkách a po ozáření světlem určitého spektra způsobí smrt odpovídajících buněk. Díky svému stimulačnímu efektu se metoda používá také v kosmetice.

Fotodynamická terapie

V Praze existuje Centrum fotonické medicíny (CFM) 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Za krátkou dobu své existence dosáhlo na do té doby nedostupné metody v diagnostice a terapii nádorových onemocnění.

V CFM pracují a zkušenosti si předávají lékaři několika odborností – dermatologové, stomatologové, otorinolaryngologové a odborníci na obličejovou a čelistní chirurgii. Za svou práci obdrželi v roce 2008 Cenu ministra zdravotnictví za medicínský výzkum.

V olomoucké fakultní nemocnici lékaři v únoru použili unikátní laserovou metodu léčby rakoviny hrtanu. V Čechách se jedná teprve o druhou operaci tohoto druhu.

 

Obrázek: © iosphere | FreeDigitalPhotos.net

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info