Ice bucket challenge aneb Proč se lidé polévají studenou vodou?

Internet zachvátila „ledová výzva" – Ice bucket challenge. Známí i neznámí lidé zveřejňují videa, na kterých se polévají studenou vodou, mluví při tom o ALS, peněžních darech nadacím a nominují další, aby učinili to stejné. O co tedy vlastně jde?

Ice bucket challenge aneb Proč se lidé polévají studenou vodou?

 

Ledová výzva

Polévání se studenou vodou ve prospěch dobročinných organizací není žádnou novinkou. Od roku 2013 se v rámci „Cold water
challenge" (výzva studené vody) k různým dobročinným účelům lidé polévali studenou vodou nejen ve Spojených státech, ale také v Indii nebo na Novém Zélandu. Popularitu tato forma zvyšování povědomí o určitých nemocech získala především díky sociálním médiím a virálnímu šíření videí.

Výzva Ice bucket challenge se do povědomí široké veřejnosti dostala na přelomu června a července 2014, kdy se polévání studenou vodou dostalo na televizní obrazovky díky živým vystoupením a zpravodajským relacím. A tak vznikl nevídaný internetový fenomén, do kterého se zapojily statisíce lidí. Pravidla jsou jednoduchá. Lidé musí do 24 hodin od nominace vykonat výzvu, tedy polít se studenou vodou, tuto proceduru natočit na video a darovat nadaci 10 dolarů. Pokud se vodou nepolijí, měli by darovat 100 dolarů. Druhá verze výzvy promíjí finanční dary těm, kteří výzvu vykonají a studenou vodou se polijí.

Ice bucket challenge – v češtině známá pod názvem „ledová výzva", má za úkol zvýšit povědomí o ALS, amyotrofické laterální skleróze, známé také jako Lou Gehrigova choroba. Choroba byla pojmenována po baseballovém hráči Lou Gehrigovi, u kterého bylo onemocnění diagnostikováno roku 1939. Mezi nejznámějšího pacienta, trpícího ALS, je vědec Stephen Hawking. Předtím, než se Ledová výzva stala hitem letošního léta, bylo povědomí o ALS minimální. A, navzdory popularitě Ice bucket challenge, je stále velké množství lidí, kteří nevědí, o co se jedná (i když se sami této výzvy účastnili).

Co je to ALS?

Amyotrofická laterální skleróza je progresivní neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje buňky centrální nervové soustavy, tak zvané motoneurony. Degenerace a ztráta mozkových nervových buněk způsobuje postupnou svalovou slabost až atrofii, tedy úbytek živé tkáně. Postižené buňky mají v těle za úkol ovládat vůli ovlivnitelné svalové pohyby, u pacientů s ALS dochází k neschopnosti ovládat většinu svalů, včetně dýchání a polykání, až k paralyzaci těla. Psychické schopnosti a mentální stav zůstávají nemocí nezasaženy. Původ a příčina onemocnění zatím nejsou známy.

Rozlišují se tři formy ALS, sporadická, familiární a guamská. Nejčastěji se setkáváme se sporadickou formou. Na familiární formu onemocnění, která předpokládá dědičný původ nemoci, připadá asi 5 - 10% všech případů. Guamská forma odkazuje na mimořádný výskyt nemoci na tichomořském ostrově Guam.

Raná forma onemocnění se projevuje zvýšenou slabostí ve svalech, především v nohou a rukách, která způsobuje obtíže při vykonávání běžných činností, jako třeba psaní, nebo zapínání knoflíků, škobrtání při chůzi. Dalšími příznaky jsou postižení řeči, polykání a dýchání. Pacienti diagnostikování ALS zpravidla žijí 2 až 5 let od progresivního stádia nemoci. ALS je fatální a neléčitelná, zatím nebyl nalezen účinný lék. Dostupné léky se užívají ke zmírnění obtíží a komplikací.

Ať už jste se do ledové výzvy sami zapojili, nebo nikoli, nezapomeňte, že hlavní myšlenkou je získání financí potřebných k lékařskému výzkumu, který se zabývá hledáním léku na ALS chorobu.

Kam posílat finanční dary?
USA: ALS Association
UK: MNDA – Motor Neurone Disease Association

Chtěli byste se zapojit také? Máte nápad na vlastní výzvu, kterou byste rádi upozornili na nějaké onemocnění? Napište nám!

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info