Jak správně vybírat dětskou obuv

Většina dětí se rodí se zdravě vyvinutýma nohama. Přesto u poměrně velkého procenta z nich dochází k různým deformacím, a to ještě v předškolním věku. Velký podíl na tom má špatný výběr dětské obuvi. Jak tomu zabránit?

Jak správně vybírat dětskou obuv

 

Kvalitní dětská obuv rozhodně není nijak levná. Měla by splňovat hygienické a ortopedické normy. Vzhledem k ceně a rychlému růstu dětské nohy proto mnoho rodičů vezme zavděk botami nekvalitními, například z tržnice. Neuvědomují si, jak moc mohou dítěti uškodit a způsobit i závažné defekty nohou.

Obuv musí poskytnout dost prostoru pro prsty, být správně dlouhá i široká. Materiál musí být prodyšný, měkký, přizpůsobivý a sát vlhkost. Škodí nepadnoucí obuv, boty nesprávné velikosti a tvaru nebo obuv z nevhodného materiálu, jako je koženka nebo umělá hmota. Deformace nohou hrozí i při nedostatku pohybu, nadváze, příliš dlouhém stání nebo přetěžování nadměrnou chůzí.

Dětská noha roste nejrychleji do pátého roku věku, a to většinou v náhlých skocích. Mění se šířka i délka. Dítě tak může z bot vyrůst poměrně nečekaně, i když mu ještě nedávno seděly. Během roku může noha vyrůst o dvě až tři velikosti. Nejrychleji roste noha u nejmenších dětí. Musíme se tedy připravit na poměrně časté návštěvy obchodů s obuví. K deformacím navíc dochází poměrně snadno kvůli chrupavčité stavbě kostí. Malé děti nejsou ještě tak vnímavé k tlaku a bolesti v této oblasti těla a nedovedou dobře posoudit, zda jim boty padnou. Příliš dlouhá bota způsobuje zakopávání, příliš krátká deformuje prsty. V široké botě noha nedrží na místě, v úzké zase dochází k deformacím a otlakům.

Na co se v prodejně zaměřit?

Obuv musí být lehká a ohebná. Věnujte pozornost materiálu i tvaru. Nejvhodnějším materiálem je kůže a textil. Po zimní a trekovou obuv je to také goretex. Ideálním materiálem je přírodní useň, přizpůsobivá, měkká a prodyšná. Umělé materiály nejsou vhodné. Uvnitř musí být vhodná savá stélka nebo vložka. U dětí do 5 let je nevhodné ortopedické tvarování pro podporu klenby. Malé děti totiž mají v klenbě tukový ochranný polštář, který ve věku 3 až 4 let mizí. Pro správné postavení paty v botě slouží opatek, umístěný mezi podšívkou a vnitřní částí boty. U dětí do 4 let bychom měli kupovat boty kotníčkové, a to se týká i přezůvek a sandálů. Předejdeme tak zbytečným deformitám, jako jsou ploché nohy nebo vbočené paty. Zanedbatelná není ani ohebnost podešve pro kontakt nohy s podložkou. Jinak hrozí šourání nohou a dítě nezvedá paty při chůzi. Správná podrážka dostatečně tlumí nárazy, aby nebyly zatěžovány klouby a kosti. Vhodným materiálem je pryž, polyuretan a termoplastický elastomer. Svršek by měl být vhodně střižen a umožňovat dostatečné upevnění boty na noze pomocí šněrování, přezek či suchého zipu. Špička by měla být široká a kulatá, boty do úzké špičky jsou nevhodné.

Vhodnou obuv v prodejnách poznáme podle visačky s obrázkem žirafy a nápisu: „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě".

Při koupi využijte odborné asistence. Pokud není k dispozici, změňte prodejnu. Nohu před zkoušením změřte, ve stoje na boso. Dítě musí vždy vyzkoušet obě boty. Nechte jej, aby se v nich prošlo. Noha v botě musí pevně držet a nevyzouvat se, nesmí ale tlačit. Pokud zkoušíte prohmatáním špičky boty, kolik je v ní místa, je to metoda nespolehlivá. Dítě instinktivně prsty na nohou pokrčuje. Správnou velikost zjistíte nejlépe přeměřením podle stélky, nikoliv podle podrážky. Přední rezerva by měla být 12 až 15 mm. Zkontrolujte také, zda netlačí jazyk. V průběhu používání zakoupených bot kontrolujte jejich opotřebování a užívání ke správnému účelu.

Magdalena Vašková

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info