Kam vyrazit v lednu?

Leden je známý jako měsíc, kdy je nejméně možností někam vyrazit, měsíc, kdy je nejméně zajímavých akcí. Toto tvrzení však neplatí o letošním lednu, který naopak nabízí spoustu zajímavých akcí.

Kam vyrazit v lednu?

O Vánocích a během ledna se konají na území celé naší republiky výstavy betlémů. Nejedná se o běžné betlémy, které je možné si koupit na stáncích či v obchodech. Vystavované betlémy jsou jedinečná umělecká díla. Mezi ně patří betlém v kostele Panny Marie Andělské v Praze, velký dřevohostický betlém v Dřevohosticích u Přerova, máslový betlém v Máslovicích, betlémy v Praze v Toulcově dvoře, slaměný betlém v životní velikosti v Čenkově blízko Pelhřimova, Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách. Za Betlémy můžete přijet i do hradní galerie Slezskoostravského hradu v Ostravě, do muzea betlémů na Karlštejn, na zámek do Mnichova Hradiště, do mohelnického muzea, do Třeště, do muzea vysočiny v Hodoníně a na další místa. V lednu máte jedinečnou možnost navštívit v Praze výstavu s názvem „Jak se rodí betlémy v Muzeu Karlova mostu". Nedaleko Karlova mostu se nachází Betlémská kaple, kde se koná nejen výstava betlémů a originálních vánočních dekorací. Letošní výstava nabídne návštěvníkům improvizované řemeslné dílny. Více informací najdete zde.

V lednu můžete také navštívit soukromou sbírku papírových betlémů v Bělé pod Bezdězem. Jedná se o unikátní sbírku betlémů z celé naší republiky.
Více informací najdete zde.

Vypadá to, že se v lednu skutečné zimy nedočkáme. To však neznamená, že milovníci zimních sportů budou zklamání. Pro ně jsou připravena kluziště v Praze pod žižkovskou věží, kluziště v centru Prahy na Ovocném trhu, v Prostějově, kluziště Zlatého jablka v centru Zlína, kluziště v Teplicích, ledové kluziště v Olomouci, v Brně a další. Více informací najdete zde a zde.

Sezóna návštěv hradů a zámků není pouze od jara do podzimu, některé hrady a zámky je možné navštívit dokonce i v lednu. Až do 25. března můžete každou sobotu navštívit zámek Nelahozeves, více informací najdete zde.

Do soukromí šlechtického rodu Buquoy můžete až do 31, března nahlédnout v rámci zimních prohlídek hradu Rožmberk.
Více informací najdete zde.

Pokud chcete nahlédnout do života vdov českých králů a knížat, navštivte v rámci zimních prohlídek zámek Mělník. Kromě prohlídky zámku vás čeká také degustace vinných sklepů. Více informací najdete zde.

Během ledna, a nejen během ledna, ale až do 31. března můžete v rámci zimních prohlídek navštívit také zámek Radim, zámek Zbiroh, pyšnící se nejhlubší studnou v Evropě, zámek Fryštát, kde během ledna můžete vidět i betlémy, hrad Nové Hrady i známý zámek Hluboká. Více informací najdete zdezde a také zde.

Máme pro vás také několik tipů na lednové výlety. Můžete se vydat na zimní prohlídku Dolních Kounic, kde vás zkušení průvodci seznámí s historií města, kláštera Rosa coeli, židovskou čtvrtí i krásnou synagogou. Více informací najdete tady.

Jihomoravský Mikulov je známé místo vinobraní. Do Mikulova se můžete podívat také v lednu, seznámit se u šálku svařáku s historií města, navštívit židovskou čtvrť i zámecké sklepení s obřím sudem, více informací najdete na těchto stránkách.

Plavit se zámeckým parkem v Lednici a přitom si pochutnávat na svařeném víně můžete nejen během ledna, ale až do 31. března, více informací najdete tady.

Během ledna i února se můžete účastnit netradičních zimních prohlídek krápníkové Sloupsko-šošůvské jeskyně nebo si můžete vyzkoušet na vlastní kůži život jeskyňáře.

Dalším tipem na výlet je návštěva unikátního ledového chrámu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších a prohlídka ledových scenérií. Tuto jedinečnou výstavu můžete navštívit až do 31. března. Více informací najdete v tomto odkazu.

Během ledna máte jedinečnou moznost navštívit premiérovou výstavu Czech Press Photo 2015, která se koná v prostorách Staroměstské radnice v Praze. Jedná se o výstavu přinášející nezávislé autentické obrazové svědectví o životě. Chcete více informací?

Milovníky malířského umění potěší výstava na téma „Tiziano Vanitas - Básník obrazu a odstínu krásy", která se koná v historických prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Více informací najdete zde.

Pokud vás zajímá, jak se žilo v Číně, je pro vás připravena výstava s názvem „Říše středu", která se koná v pražském Náprstkově muzeu. Výstava potrvá až do 30. září. Na výstavě se můžete seznámit nejen s dějinami Číny a se způsobem života tamních obyvatel, můžete také obdivovat jejich umělecké výrobky. Pro více informací se podívejte sem.

Milovníci sklářského umění by si neměli nechat ujít výstavu výsledků trienále XII. Mezinárodního sklářského sympozia 2015 v Novém Boru. Nalezte zde díla našich světových výtvarníků. Více informací najdete zde.

Během ledna můžete navštívit také výstavu Hroby barbarů v Praze a seznámit se se životem našich pravěkých předků. Více informací najdete zde.

Tím výčet tipů na lednové výstavy, nekončí. Muzea a galerie v celé naší republice pro vás připravily na leden několik akcí. Více informací najdete na http://www.cz-museums.cz/calendarium/.

V lednu si přijdou na své fanoušci stavebnic LEGO a oblíbeného filmu Star Wars. Návštěvníci mají možnost získat diplom LEGO stavitele, vyfotit se v JEDI kostýmu a také si zasoutěžit o nové stavebnice LEGO Star Wars. Akce se konají v Praze, Ústí nad Labem, Kladně, Brně, Pardubicích i v Ostravě. Více informací najdete na http://www.lego.com/cs-cz/news.

V lednu si přijdou na své také děti. Pro ně je připravena výstava nejlepších českých knih pro děti a mládež, která se koná v pražském Poštovním muzeu. Více informací najdete tady.

Pro nejmenší návštěvníky je připravena výstava výtvarnice a ilustrátorky Kateřiny Miler s názvem „Krtek a pohádkový svět". Výstava se koná v Galerii Portheimka v Praze. Více informací najdete zde.

Dalším tipem na výstavu pro modeláře a pro rodiny s dětmi je výstava historických hraček na zámku Děčín. Najdete zde různé tipy dětských železnic, nebude chybět ani dětská sada pro malého výpravčího, funkční telegraf na klíček nebo drážní telefon na baterii z doby první Československé republiky. Více informací můžete najít tady.

Rodiny s dětmi si mohou v lednu udělat výlet na Ranč do Kostelan, kde mají děti možnost strávit den ve společnosti kovbojů, traperů i Indiánů a dozvědět se jak se jezdí na koni, jak se žilo na Divokém Západě a také jak žili Indiáni. Více informací najdete zde.

Jaké ptáky můžeme vidět na krmítku nejčastěji? Jak je správně krmit? Jak si vyrobit vlastní krmítko? Na tyto otázky vám odpoví výstava s názvem „ Ptáci na krmítku". Bližší informace najdete zde.

Mezi námi žije spousta lidí, kteří si chtějí nejen užít, ale chtějí současně přispět na dobrou věc. Pro ně je v lednu připraveno několik akcí. Mezi ně patří Večery u kapucínů v Praze, kde si mohou poslechnout středověkou a raně renesanční hudbu a zároveň přispět na činnost neziskové organizace Pastelka (http://www.budupomahat.cz/akce/benefice-pro-pastelky), benefiční koncert Radka Žaluda v Borovanech pro neziskovou organizaci Nazaret (www.nazaret.cz/uvod.php). 19. ledna se můžete od 19:00 rozehřát v kulturní kavárně Jabloň v Plzni balkánskými rytmy kapely Los Gádžos a přispět na činnost Charity v Plzni, více informací najdete na (http://www.budupomahat.cz/akce/los-gadzos-pro-trikralovou-sbirku). Můžete navštívit také benefiční představení tanečního Studia Mirabel a přispět na Dětské krizové centrum (http://www.budupomahat.cz/akce/nase-srdce-nezamrzla) nebo benefiční koncert pořádaný Filharmonií Hradec Králové (http://www.budupomahat.cz/akce/beneficni-koncert-3). Pokud si chcete zasportovat a současně přispět na dobrou věc, je pro vás připraveno skautské bruslení na Školním zimním stadionu v Praze – Stodůlkách. Více informací najdete na http://www.budupomahat.cz/akce/skautske-brusleni.

Užijte si leden, první měsíc v roce!

Evžena Janovská

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info