Každodenní život

Spousta lidí má někdy pocit, že se jejich život tak nějak zastavil, že „to pravé" přijde, až dostudují, až si najdou lepší nebo jinou práci, až potkají toho pravého partnera, až po svatbě, až přijdou děti, až děti vyrostou, až děti odejdou z domu... Samozřejmě, že někam směřujeme, je důležité mít plány do budoucna, ale jak řekl známý americký spisovatel Zig Ziglar: „Budoucnost je místo kam se ubíráme strávit zbytek svého života, ale každodenní výkony jsou cihly, z kterých ho budujeme." Každý někdy upadá do stereotypu, ale je důležité najít si i v každodenním shonu alespoň chvilku pro sebe, udělat sobě anebo někomu blízkému radost, dopřát si nějaký výlet či nezapomenutelný zážitek. Jak se tedy nenechat pohltit stereotypem a jenom nečekat až ten „skutečný život" začne?

Život každého z nás má několik oblastí a každá z nich se čas od času může proměnit na zabijáka naší životní energie. Rady, jak si užívat života naplno, jsou ale skutečně jednoduché. Na začátek je důležité se zamyslet a uvědomit si, proč nejsme spokojení, co skutečně chceme, co nám chybí nebo na co pořád čekáme a přestat čekat, že se něco stane, někdo něco udělá anebo se něco změní. Svůj život měníme jenom my. Měli bychom se oprostit od toho rozšířeného pocitu, že se musíme někomu zavděčit, žít podle představ rodičů, partnera či okolí – je to jenom náš život a my rozhodujeme o tom, jaký bude, nikdo jiný. Pokud máte pocit, že se všichni kolem vás mají lépe, věřte, že je to jen iluze, která vám nestojí za to se tím zabývat. Každý má své problémy, jenom ty cizí nejsou tolik vidět. Každý den můžete prožít podle svého, každý den můžete být šťastní. Ano chodíte do práce, máte starosti s financemi, s dětmi, s partnerem, s rodiči, se psem, rozbilo se potrubí, šéf měl špatný den a hodil na vás i práci kolegy, jste unavení, cítíte se sami, nemáte čas na koníčky... věcí, které nás trápí je skutečně hodně. Zkuste si ale na každém dni najít něco pozitivního, třeba jenom maličkosti, které vás dobijí energií – může vás těšit třeba to, že ráno vstanete a jste skvěle naladění, že je venku krásně, že jste dnes odvedli skvělý výkon v práci či v posilovně, že jste si naplánovali výlet či dovolenou, že jste potěšili svého partnera anebo pomohli někomu na ulici, že vaše dítě řeklo první slůvko, že jste vše stihli podle plánu, že jste všichni zdraví a tak podobně. Ke štěstí je nejdůležitější pozitivní myšlení. Nikdy si neříkejte, že něco nedokážete nebo že to nejde. Zkuste se na všechno dívat z té lepší stránky a uvidíte, že vás i vaše každodenní rutina bude nabíjet energií.

A jedna rada na závěr: neberte se příliš vážně, pohlížejte na sebe a svůj život s optimismem, otevřeností, úsměvem a hlavně nadhledem. S pesimismem, odevzdáním a bezradností to ještě nikdo daleko nedotáhl. Je to váš život a i ten každodenní plný stereotypů a stresu může být krásný. Stačí si ho takový udělat, třeba jen maličkostmi.

Lucie Džurdženiková

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info