Movember

Začátkem listopadu se na nás pravidelně ze všech stran vyhrnou knírky všemožných tvarů, velikostí a barev, společně se všudypřítomným slovem Movember. Kdo nad touto podivnou listopadovou módou doteď kroutil hlavu, bude možná překvapený. Jedná se o charitativní akci.

Movember

Co je to Movember?

Movember je název, který vznikl spojením anglických slov moustache (knír) a November (listopad). Jedná se o celosvětovou kampaň, která se snaží zvyšovat povědomí o zdraví mužů a pomáhá zachraňovat a zlepšovat životy těm mužům, kteří se potýkají s rakovinou prostaty a varlat. Organizace, která má tuto kampaň každoročně na starosti, se jmenuje Movember Foundation, a vznikla před více než 10 lety v Austrálii.

Od roku 2003 získala nadace Movember Foundation více, než 580 australský dolarů na výzkum a léčbu rakoviny prostaty a varlat a změnila tak nejen pohled na problematiku mužského zdraví, ale přispívá také na výzkum a léčení.

Movember Foundation vznikla poněkud netradičně, jako sázka. Dva přátelé přemýšleli roku 2003 nad skleničkou v baru původně nad otázkou, jak dostat knírky ze 70. let znovu do módy, a vsadili se, že dokáží z knírů udělat celosvětový módní hit. Dohoda zněla tak, že od 1. listopadu si nechají po dobu 30 dnů růst knír, poslední listopadový den se znovu sejdou a vyhodnotí své „pěstící" úsilí. O rok později se účastníci této sázky rozhodli o propojení „pěstování" kníru s problematikou rakoviny prostaty a varlat. Nadace Movember Foundation vznikla oficiálně roku 2006.

Rakovina prostaty a varlat

Prostata je přídatná pohlavní žláza produkující tekutinu, která je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. U zdravého muže je prostata ve velikosti zhruba vlašského ořechu. Rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u mužů, k rizikovým faktorům patří u rakoviny prostaty především věk, ale také genetické faktory, etnická příslušnost a nezdravý životní styl. Neléčené nádorové buňky způsobují riziko i vzdáleným částem těla, jako jsou kosti nebo lymfatické uzliny, které následně vytvářejí tak zvané sekundární nádory, neboli metastáze. Rakovina prostaty se často objevuje bez zřetelných příznaků, v čemž spočívá její nebezpečí. Možné příznaky onemocnění jsou problémy močových cest, krev v moči nebo semeni, problémy s erekcí nebo bolestivá ejakulace.

Varlata jsou součástí mužských pohlavních orgánů. Jedná se o žlázu, ve které dochází k vývoji spermií. Rakovina varlat patří mezi nejčastější typ rakoviny zejména u mladých mužů v rozmezí od 18 do 20 let, a mužů nad 40 let. Existuje několik různých typů tohoto onemocnění, která jsou způsobena abnormálním růstem nebo nádorem v jednom nebo obou varlatech. Nebezpečí onemocnění spočívá znovu v možnosti bezpříznakového průběhu růstu nádoru. K možným příznakům onemocnění rakovinou varlat patří otok nebo boule ve varleti, pocit tíhy v šourku, změna velikosti a tvaru varlat, bolesti v podbřišku, tříslech, varleti nebo v šourku. Příčiny onemocnění rakovinou varlat jsou neznámé. Při včasné diagnóze může být rakovina nejen efektivně léčena, ale také vyléčena.

Jaké jsou cíle hnutí Movember?

Cílem nadace Movember je zvýšit povědomí o problematice mužského zdraví a přispívat ke zlepšení přístupu k onemocnění rakoviny prostaty a varlat jak ze strany veřejnosti, tak ze strany samotných mužů, a pomoci těm, kteří s touto nemocí bojují. Neoddělitelnou součástí fyzického zdraví je i zdraví psychické a ani to nadace Movember nepomíjí. Moderní doba zobrazuje muže jako silného jedince, který nemá na nemoci nárok a nepláče. I tento pohled se snaží Movember změnit. Jedním z důvodů častého onemocnění mužů těmito typy rakoviny je nejen přehlížení prvotních příznaků z důvodů malého povědomí o onemocnění a porozumění problematice mužského zdraví, ale také neochota samotných mužů začít jednat ve chvíli, kdy se necítí dobře po fyzické nebo psychické stránce.

Ženy, které tento druh rakoviny nepostihuje, projevují o svůj zdravotní stav často větší zájem, než muži. Hnutí Movember se snaží o změnu pohledu na mužské zdraví, a tím i zvýšení povědomí o možnostech předcházení onemocnění a preventivního vyšetření při objevení jakýchkoli příznaků, které by mohly souviset s jakýmkoli možným nádorovým onemocněním.

Jak se stát součástí Movemberu?

Movember chce změnit nejen přístup k mužským nemocím, ale také přístup samotných mužů. Během listopadu proto vyzývají účastníky tohoto hnutí k propagaci povědomí o mužském zdraví tím, že si po dobu 30 dnů nechají růst knír a tím se změní pohled na jejich tvář, stejně jako pohled a přístup k tomuto onemocnění.

Součástí „kníratého měsíce" Movember se může stát kdokoli, akce není vyhraněná pouze mužům, zapojit se mohou i ženy.

Více informací naleznete na oficiálních českých stránkách Movember a zde si můžete přehrát video, kde zakladatel nadace popisuje vznik a cíle nadace.

Veronika Reicheltová

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info