Sametky: podzimní postrach pejskařů

Nejrozšířenějším podzimním parazitem je sametka podzimní (Trombicula autumnalis). Lidově se jí nesprávně říká sviluška. Tito parazité se vyskytují koncem léta a začátkem podzimu v trávě.

Sametky: podzimní postrach pejskařů


Jde o roztoče oranžové až cihlově červené barvy, jejichž larvy žijí paraziticky. Napadají teplokrevné savce, někdy dokonce i ptáky hnízdící na zemi. Pokud máte psa, možná jste se již s tímto parazitem setkali, někdy napadá dokonce i člověka.

Parazitické larvy sametek mají 6 nohou, a velikost těla okolo 0,2 mm. Nymfy a dospělci mají nohou 8, a dosahují velikosti 1 mm. Samička na podzim naklade vajíčka do půdy a listí, poté umírá. Z vajíček se vylíhnou larvy, které v trávě „číhají" na svou oběť, na svého hostitele. Po těle se pohybují velmi rychle, a putují do míst, kde snadno pronikají pod kůži. Povrch kůže narušují ostrými kusadly (chelicerami). Do ranky vypouští lytické sekrety s enzymy, které narušují tkáň. Larvy se živí nikoliv krví, ale znekrotizovanými kožními buňkami svého hostitele. Sání trvá 2 až tři dny, larva odpadne a poté je již neškodná.

Sametky se často vyskytují v meziprstí, okolo očí nebo na ušních boltcích. Samotné „kousnutí" sametkou nebolí. Po několika hodinách ale může nastat bouřlivá alergická reakce a svědění. Místo je zarudlé, na první pohled si jej můžeme splést se zapíchnutou osinou. Pes se škrábe a olizuje si inkriminované místo. Pokud se pečlivě podíváme, například lupou, můžeme nalézt „oranžové tečky", může jich být jen pár.

Běžné antiparazitární přípravky proti blechám a klíšťatům na sametky nefungují. Je třeba zakoupit, nejlépe u veterináře, speciální antiparazitikum, ve formě spreje nebo spot-on, které bude i na tyto roztoče fungovat. Někdy je třeba vyřešit také zánět kůže, který kvůli invazi sametek vzniknul, nebo silnou alergickou reakci. Pokud chceme problémem se sametkami daný rok předejít, budeme na nutnost ochrany zvířete myslet už v létě a aplikujeme přípravek dostatečně včas.

Magdalena Vašková

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info