Alergická rýma

 

Co je to alergická rýma

Rýmu zná asi každý, její příznaky většinou odezní do týdne, což ovšem neplatí o rýmě alergické. Alergickou rýmu můžeme rozdělit na celoroční a sezónní a také na chronickou a občasnou. O chronické rýmě mluvíme tehdy, když se její příznaky ukazují déle než měsíc v kuse. Tento druh je často spojen také se specifickou dráždivostí nosní sliznice, což znamená, že stejné příznaky jako ty alergické mohou vzniknout působením dráždivých podnětů jako je cigaretový kouř, parfémy či rychlé změny teploty. Sezónní alergici trpí akutními příznaky po omezenou dobu, především jde o svědění, kýchání a samozřejmě také o silnou rýmu. Celoroční alergici mohou mít kromě nepříjemné rýmy také neustálou poruchu nosní průchodnosti a alergický zánět spojivek, který se projevuje pálením a slzením očí. Někdy se k alergické rýmě mohou přidat také příznaky jako bolesti hlavy, nevolnost, ospalost, poruchy čichu či únava, jež jsou často zaměňovány za chřipku.

Příznaky

Alergeny, které zapříčiňují vznik rýmy, se nejčastěji nacházejí ve vdechovaném vzduchu, většinou se jedná o rozličné spory plísní, pyl, roztoče a zvířecí chlupy. Projevy alergické rýmy se často objeví nečekaně a velice rychle po krátkém kontaktu s alergenem, s jeho odstraněním ale mohou zase velice rychle odeznít.

Prevence a léčba

Alergická rýma nijak neohrožuje život pacienta, ale samozřejmě mu značně znepříjemňuje život. Tito lidé často trpí potížemi se spaním, mají sníženou pracovní výkonnost a jistě je to také velice nepříjemné. Proto je vhodné vědět, jak se alergická rýma léčí. Hlavními body v léčbě je zavedení tzv. bezalergenového režimu: doporučuje se hlavně měnit ložní prádlo minimálně jednou týdně, odstranit koberce, častěji utírat prach, stírat podlahu na vlhko atp. Kromě toho se samozřejmě do léčby zapojují také farmaka, vždy specifické podle konkrétních příznaků. Další možností je také tzv. alergenová terapie, která spočívá v cíleném zavádění alergenu do organizmu, s cílem navození určité tolerance. Není dobré alergickou rýmu podceňovat, může totiž přispět ke vzniku závažných onemocnění, především bronchiálního astmatu. Pokud máte pocit, že možná i vy trpíte alergickou rýmou, měli byste se co nejrychleji objednat k alergologovi, který jako jediný dokáže provést všechna potřebná vyšetření, doporučit vám léky a vysvětlit co si s příznaky dále počít.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info