Alergické astma

Co je to alergické astma


Světové statistiky uvádějí, že v současné době trpí astmatem asi 200 milionů lidí, v České republice je to potom něco kolem 800 tisíc. Astmatické příznaky se začnou projevovat po kontaktu s alergenem (většinou se jedná o pyl, prach či zvířecí chlupy), ale mohou být vyvolány také silnými emocemi jako např. záchvatem smíchu či pláče. Při tomto chronickém onemocnění jsou průdušky postiženy neinfekčním alergickým zánětem, který vyvolává jejich stahování, otok sliznic a nadměrnou tvorbu hustého vazkého hlenu. Takovéto stažení průdušek se poté projevuje především ztíženým dýcháním, hvízdáním při dýchání, sípáním, dušností a také nepříjemným dráždivým kašlem. Tyto obtíže se mohou objevovat v záchvatech a poté samovolně vymizet, např. pokud zrovna není sezona, mohou být jen těžko postřehnutelné. Ale pokud není astma správně léčeno, mohou tyto nepříjemnosti přetrvávat téměř neustále. Popsané příznaky se nemusí objevovat všechny současně, někdy může dominovat pouze jediný anebo jen několik z nich.


Příznaky


Zvýšené riziko astmatu je především v rodinách s výskytem alergií, dále je také dobré věnovat pozornost všem jedincům trpícím alergickou rýmou, jelikož asi 60 – 80 % astmatiků trpí současně i tímto onemocněním. Astma postihuje bez výjimky všechny věkové kategorie a zatím jej neumíme zcela vyléčit, ale existuje celá řada přípravků pro zmírnění příznaků. Pokud má jedinec astma, je důležité sledovat příznaky a pravidelně je konzultovat se svým lékařem. Léčba astmatu je celoživotní záležitostí, především jde o zmírnění kašle, snížení zánětlivé reakce a pokud možno co největší předcházení rizikovým situacím a předmětům. Jelikož fyzický výkon může vyvolat astmatický záchvat, je dobré s tím počítat a brát si základní léky už před výkonem a také se soustředit na správný rytmus dechu a příliš se nepřepínat. Dalším rizikovým faktorem, který může vyvolat nebo zhoršit příznaky astmatu je chladné počasí a také prudké změny teploty.


Prevence a léčba


Odborníci doporučují sport jako skvělou prevenci astmatických záchvatů, jelikož se u něj jedinec učí sebekontrole a také správnému dýchání. Ideální je potom plavání v bazénu, protože je tam teplý, vlhký vzduch, který dopomáhá ke správné funkci průdušek a prospívá celkovému zdraví organizmu.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info