Alergický zánět spojivek

Co je zánět spojivek?

Zánět spojivek je většinou způsoben viry, bakteriální záněty tvoří asi jenom 6 procent. Zánět spojivek je nejčastěji doprovázen pocitem jakéhosi cizího tělesa v oku, nepříjemným řezáním a jak název napovídá také zčervenáním spojivek (tedy žilek v oku). Zánět je spojen také s nadměrnou tvorbou hlenu většinou v obou očích. Pokud se jedná o zánět bakteriálního původu, často se objevuje také žlutobělavý hnis, který hlavně po ránu brání normálnímu otevření oka.

Alergický zánět spojivek

Mezi nejinfekčnější typy patří zánět alergický. Tento zánět může vzniknout u lidí s alergií např. po použití nového kosmetického přípravku, při kontaktu s pylem, plísněmi, některými potravinami, prachem a dalšími látkami. Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků, kterými se dá odlišit od „normálního" zánětu spojivek, jež může být způsoben např. po kontaktu oka s větším množstvím prachu, u tohoto jedince se však nejedná o alergickou reakci.

Příznaky

Při alergickém zánětu se objevuje nepříjemné svědění očí a kůže kolem nich, zatímco u jiných typů zánětu spojivek se svědění vyskytuje velmi zřídka. Pokud odklopíme dolní víčko oka se zánětem, je dobře viditelné, že spojivka ve víčku je hrbolatá, což je způsobeno nahromaděním buněk, které ukazují na alergickou reakci.  Dalším typickým příznakem je tzv. těstovitý otok většinou obou víček, které způsobí mírné přivření oka, spojivka také může vypadat jakoby sklovitě. Při jiných typech zánětu může být v oku také hnis, při alergickém se může v oku objevit pouze hlen, hnis nikoli.

Prevence a léčba

Pokud cítíte, že máte suché oči anebo lehký pocit cizího tělesa v oku, je dobré se vyvarovat pobytu v klimatizovaných prostorech, silnému větru, zakouřeným prostorům, přímému sluníčku a také při práci s počítačem myslet na mrkání a občas svým očím dopřát odpočinek. Některé bylinkové obklady na oči mohou ulevit unaveným očím, ale pokud už se opravdu jedná o zánět, mohou samy vyvolat alergickou reakci anebo zhoršit její průběh a proto je rozhodně nejlepší a nejefektivnější cestou k uzdravení návštěva lékaře.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info