Hygiena

Hygiena by měla být denním chlebem každého člověka – prospěje tím nejen sám sobě, ale i svému okolí. Přesto je bohužel i dnes někomu cizí. K čemu je tedy dobrá?

Co to je hygiena?

Hygiena je obor, který se zabývá všemi faktory ovlivňujícími tělesné zdraví a duševní pohodu člověka. Dnes ji lze chápat jako dodržování zásad pro uchování zdraví a čistoty. Na hygienu se můžeme dívat z dvou pohledů – z osobního a veřejného. Z osobního hlediska jde především o kvalitu vody a nápojů, potravin a obecně stravování, práce, tělesné námahy, oblečení, spánku, čistoty těla, užívání narkotik apod. Z hlediska veřejného se jedná o klimatické podmínky, půdu, topení, větrání, odstraňování odpadu, lékařské znalosti o výskyt a prevenci chorob apod.

K čemu je hygiena dobrá?

Dobrá hygiena pomáhá sociálnímu styku s lidmi, zdraví, kráse, vlastnímu pohodlí. Podporuje také prevenci a izolování nemocí – pokud je člověk zdravý, je mnohem větší pravděpodobnost, že se vyhne nemocím, pokud je člověk nemocný, dobrá hygiena může redukovat rozšíření nemoci. Ale pozor, nic se nemá přehánět! Přehnaná hygiena není žádoucí a v jistých ohledech může být i škodlivá pro lidské zdraví. U osob s přehnanými hygienickými návyky může dojít ke snížení obranyschopnosti organismu a přirozené odolnosti. Častým příkladem tak je např. vyšší výskyt alergií.

Historie Hygieny

Čím hlouběji půjdeme do historie lidstva, tím narazíme na horší a horší hygienické návyky. Postupem času se ale situace vždy lepšila. Například ve starověkém Egyptě nosili místní lidé vyholené hlavy právě z hygienických důvodů. Jednalo se o nejjednodušší způsob, jak se zbavit nečistot a především vší. I o zuby si Egypťané pečovali – jako prostředek pro jejich čištění a bělení využívali cibuli. Kromě ní používali také rozžvýkaná dřevěná párátka. V Římě si zase lidé čistili zuby tak, že pod jazyk vkládali trochu soli.

Kam volat, když nastane hygienický problém?

Kam volat, když nastane hygienický problém?

Pokud se něco stane vám, víte, na koho se obrátit?

Zde je výčet nejdůležitějších webových stránek, o kterých byste měli v rámci hygieny vědět:

Praha

Středočeský kraj

Karlovarský kraj

Plzeňský kraj

Ústecký kraj

Liberecký kraj

Jihočeský kraj

Královéhradecký kraj

Pardubický kraj

Vysočina

Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Zlínský kraj

Moravskoslezský kraj

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info