Opalování

Opalovat či neopalovat? Rady a tipy jak na to

Opalovat či neopalovat? Rady a tipy jak na to

Slunění má pro člověka nesporné výhody. Nedostatek slunečního svitu zvyšuje pocity únavy, bolesti hlavy a deprese.  Opatrnost je však na místě.  Nadměrné opalování urychluje stárnutí pokožky a tvorbu vrásek. Bohužel, jak se lidově říká, kůže má paměť. Stačí jedno větší spálení a na těle se vytváří stopy, které mohou zapříčinit kožní problémy, v extrémních případech rakovinu. Připravili jsme proto několik rad, jak si užít léto bez obav se zdravým vzhledem.

Připravte se

Před samotným opalováním začněte „zevnitř". Dva týdny přes sluněním se doporučuje nasadit tzv. beta-karotenovou kůru. Křoupejte mrkve, jezte meruňky či jahody. Beta-karoten se totiž významně podílí na prevenci rakoviny kůže (existují také opalovací krémy s obsahem této látky).

Opalování ano, ale...

V základě platí, že nejrizikovějším je období mezi devátou a čtvrtou hodinou (speciálně kolem 12 hodiny, kdy je slunce nejsilnější). Nezbytnou součástí je vhodný opalovací krém, aplikovat bychom ho měli v průměru každé dvě hodiny. UV faktor samozřejmě závisí individuálně na typu a stáří pleti, dalo by se ale říct, že při opalování v Česku stačí 20-30, u moře vyšší, tedy 30-50. Před koupí opalovacího krému si pečlivě prostudujte složení, jestli neobsahuje příliš chemických látek či látek, na které jste alergičtí, abyste se místo krásné bronzové kůže nedočkali ucpaných pórů a fleků.

Ranní ptáče dál doskáče a v létě to platí obzvlášť. Podle vědců 15 minut na ranním slunci (cca 6:30 – 7:30) posiluje imunitní systém a odolnost vůči chřipce. Tělo totiž v tuto dobu přijímá přes kůži největší podíl vitaminu D.

První pomoc

Pokud se spálíte a nemáte doma speciální produkty z lékárny, sáhněte po přírodě a přiložte si na postižená místa plátky okurky, které jsou známé pro chladící účinky. Ozdravně působí také přírodní ocet (ne ten průmyslově zpracovaný, určený do pokrmů) či gely z Aloe Vera.

TIP Z AFRIKY

TIP Z AFRIKY

Marocký tip pro pleť vysušenou sluncem: místní lidé ulomí výhonek aloe vera a v místě lomu, kde je dužina, si jej přiloží na obličej a celý ho jí namažou. Svérázné, avšak účinné. Vyzkoušejte.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info