Pobyt v přírodě

Jak jistě všichni víme, pohyb je zcela zásadní pro udržení pevného zdraví. Vlivem změny životního stylu a přiznejme si, i životního tempa a dokonce i některých priorit, se v něm však stále více omezujeme, nebo ho odsouváme do uzavřených prostorů tělocvičen. Ty nám však nepřináší tolik, kolik můžeme získat z přírody.

Vliv na fyzické zdraví

Co pro vás udělá taková hodinová procházka parkem, lesem, polem či loukou? V první řadě se nadýcháte vzduchu. Lepšího, než který obvykle vdechujete v klimatizovaných nebo špatně větraných prostorech. A jestli je něco dobré pro prevenci rakoviny, je to právě kyslík. Ten je totiž účinným blokátorem procesů, které se dějí v poškozených buňkách. Důležité je ovšem dýchat správně – do bříška, nikoliv jen do hrudníku. Vyzkoušejte pár dní myslet na správné dýchání, brzy si zvyknete a ucítíte znatelný rozdíl, budete se cítit odpočatější a uvolněnější.

Další nespornou výhodou je rozhýbání celého těla. Když si představíte, že každá buňka vaší nervové soustavy při předávání rozkazu k pohybu do svalů vytváří elektrický signál, pomůže vám to lépe si uvědomit, jak mocný vliv má pohyb na děje v našem těle a na jeho energii. Když tuto životní sílu pravidelně rozhýbete, budete stárnout o mnoho pomaleji. Navíc, východní filosofie věří tomu, že když po pohybu odpočíváte, tato energie si navíc najde v těle místa, která je nutná opravit a a zregenerovat a postará se o ně. Ať už k tomuto názoru máte skeptický či naopak nadšený postoj, je dokázané, že lidé, co se pravidelně celý život rozumně pohybovali, se zpravidla dožívali vysokého věku v dobré tělesné kondici, takže na teorii dávných východních učenců možná něco bude.

Pravidelným pohybem dále prospíváte svým kostem, srdci a krevnímu oběhu – můžete se například vyhnout křečovým žilám, anebo, pokud je máte, jejich stav udržet tak, aby se dále nezhoršoval. Důležitý je však i lymfatický systém. Ten, narozdíl od krevního, nemá žádnou pumpu, která by se starala o jeho pohyb. Je poháněn stahy svalů a čím více ho rozproudíte, tím více se pak budete moci těšit z hladší a čistší pleti, zbavíte se otoků a celulitidy.

A jak stále opakujeme, pobytem venku získáte také dostatečné množství vitaminu D, tolik důležitého pro celkové zdraví. Současná populace však trpí jeho silným nedostatkem, což způsobuje mnoho civilizačních chorob.

Vliv na duševní zdraví

Co může být hezčího, než klidná procházka na místě plném zelených stromů, které shlíží na místo kudy procházíte už celá desetiletí? Pod modrým nebem, po půdě, která žije vlastním životem? Nebo okolo řeky, kde vám vánek občas přinese její vůni? Při chůzi si člověk třídí myšlenky, má čas nechat v klidu projít myslí vše, co jinak v běžném každodenním shonu nestačí zpracovávat. Na procházce vás mohou napadnout ty nejlepší nápady nebo můžete vyřešit důležité rozhodnutí, protože se dostanete do bližšího kontaktu se sebou samým, což je pro duševní zdraví velice zásadní. A to je zase podstatné pro tělesný stav.

Rakovina nesnese kyslík, okysličit buňky pohybem na čerstvém vzduchu je proto její nejlepší prevence.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info