Nápoje z mléka

Existuje celá řada zakysaných mléčných nápojů, kefír, acidofilní mléko, kyška, jogurtové mléko, atd, všechny je známe, jaký je však mezi nimi rozdíl a co tyto nápoje přináší našemu organismu?

Zakysané neboli fermentované nápoje se vyrábí přidáním bakterií mléčného kysaní (většinou se jedná o bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium) anebo kvasinek do pasterovaného mléka. Tyto kvasinky kromě mléčného kysání vyvolají v mléce také alkoholické kvašení, jímž výrobek získá lehce štiplavou chuť. Důležité je, že se tyto mikroorganismy přidávají do zahřátého mléka (anebo smetany, podmáslí, případně kombinace obou) a poté už se výrobek nesmí tepelně upravovat, aby byly zachovány jeho vlastnosti. Mléko se připravuje tak, aby obsahovalo přesně určené množství sušiny a tuku a následně se do prokysaného produktu dodávají přísady jako cukr, ovocné složky, čokoláda, aromata, barviva, víno, želatina apod. Konečné výrobky mohou obsahovat živé organizmy, ale také nemusí, část odborníků tvrdí, že nápoje s živými organizmy jsou prospěšnější.

V čem je hlavní rozdíl?

Zakysané mléčné výrobky se liší především druhem použitých mikroorganismů, tučností, konzistencí a v neposlední řadě také účinností.  Obecně jsou zakysané mléčné nápoje prospěšné pro lidský organizmus díky vysokému obsahu fosforu, vápníku, kvalitních bílkovin, vitaminů (především A, B a D) a také díky tomu, že zlepšují trávení, funkci imunitního systému a jsou lehce stravitelné.

Druhy mléčných nápojů

Kefír
Mezi nejznámější nápoje patří kefír či kefírové mléko, jež je vyrobeno z mléka a tzv. kefírových zrn, které do mléka přidají určité typy bakterií a kvasinek. Při působení těchto mikroorganismů vzniká mimo jiné určité množství oxidu uhličitého a alkoholu, tradiční kefír je tedy perlivý, lehce alkoholický nápoj. Dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví musí 1 gram kefíru obsahovat nejméně 1 milion bakterií mléčného kvašení a 10 tisíc kvasinek. Pro kefírové mléko jsou stanovy poněkud benevolentnější, musí sice obsahovat stejné množství bakterií, kvasinek ale stačí pouze 100. Kefír příznivě ovlivňuje naše trávení, podporuje chuť k jídlu a je snadno stravitelný.

Acidofilní mléko
K výrobě acidofilního mléka se používá tzv. acidofilní kultura, konkrétně jde o Lactobacilus acidophilus, jež přežívá kyselé prostředí žaludku a osídluje náš zažívací trakt, čímž pomáhá trávení a složení střevní mikroflóry. V 1 gramu acidofilního mléka je vždy minimálně milion těchto mikroorganismů. Acidofilní zákys je sám o sobě velice kyselý a proto se do konečného nápoje většinou ředí v poměru 1:9 se smetanovým zákysem. Stejně jako všechny zakysané nápoje je i acidofilní mléko velice dobře stravitelné a díky vysokým obsahům vitaminů (především B12) a vápníku je skvělé pro zuby a kosti. Vyrábí se v celé řadě ovocných příchutí.

Kyška
Jako kyška (ekvivalentní výraz pro zákys) se označuje v podstatě jakýkoli výrobek, který vznikl za pomoci kefírové, jogurtové anebo smetanové kultury.


Jogurtové mléko
Základem jogurtového mléka je jogurtová kultura (protosymbiotická směs). Jedná se v podstatě o zředěný jogurt, jogurtový nápoj ho musí obsahovat minimálně 50 procent. Do většiny jogurtových nápojů se přidává také smetana, cukr a různé příchutě. U těchto nápojů je velice důležité si hlídat obsah kalorií a cukru, jelikož některé nápoje známé z reklam jsou sice zdravé pro naše trávení a žaludek, ovšem kvůli velké energetické hodnotě a obsahu cukru neprospějí naší linii.

Mléko kraví, kozí nebo ovčí?

Mléko kraví, kozí nebo ovčí?

Mléko je součástí našeho jídelníčku od dětství, jaký je ale rozdíl mezi různými druhy?

Kravské mléko má velice vysoký obsah bílkovin, vápníku i vitaminu B. Tento druh je také nazýván jako tzv. „kompletní protein", což znamená, že obsahuje všechny látky potřebné pro absorpci aminokyselin a jejich přeměnu na potřebné bílkoviny. Obsahuje ovšem také velké množství tuku a jeho přílišná konzumace může přispívat ke zvyšování tzv. špatného cholesterolu.

Kozí i ovčí mléko mají menší obsah laktózy (mléčného cukru) než klasické kravské mléko. Tato mléka mají větší obsah tuku než kravské mléko, jsou ale lépe stravitelná, obsahují méně cholesterolu a mají velký obsah vitaminu A. Ovčí a kozí mléko obsahují také více tzv. mastných kyselin s krátkým a středně dlouhým řetězcem, jež nejsou rizikové z hlediska zvyšování cholesterolu a tedy také z hlediska vyvolávání srdečně-cévních problémů. Tyto mastné kyseliny slouží jako skvělé a rychlé zdroje energie pro různé tělesné orgány. Ukazuje se, že konzumací ovčího mléka (a popř. brynzy) můžeme předcházet civilizačním chorobám přirozenou cestou.

Sojové mléko je zcela bez laktózy, cholesterolu i vápníku (pokud není o vápník uměle obohaceno) a obsahuje látky zvané isoflavony, které dokonce pomáhají snižovat hladinu onoho „špatného" cholesterolu v těle.

Samozřejmě velký rozdíl v druzích mléka je také v jejich chuti a vůni.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info