Odvary z bylin

Čaje z rozličných přísad jsou známé od nepaměti. Naši předkové je používali nejen ke každodennímu doplňování tekutin, ale především k prevenci a léčení celé řady neduhů. K přípravě tohoto nápoje se používaly a dodnes používají především listy čajovníku a někteří odborníci považují pouze z nich připravený nápoj za „pravý čaj". Tradičně jde tedy pouze o tři druhy – bílý, černý a zelený čaj.  Slovo „čaj" má dnes již ale mnohem širší význam, nepoužíváme jej pouze pro tyto tři typy nápoje připravovaného z listů čajovníku. Podle toho jaké chuti a jakých účinků chceme docílit, používáme dnes k přípravě čajů různé druhy a části bylin, sušené ovoce nebo dokonce kůru či listy stromů.

Síla přírody

Za bylinný či bylinkový čaj se považuje kombinace vroucí vody s listy, květy anebo stonky léčivých rostlin. Tyto čaje se většinou nepijí ani tak kvůli chuti, která se dá samozřejmě vylepšit, jako spíše pro léčivé a preventivní účinky.
Existují buď jednodruhové čaje jako známý heřmánkový či šípkový čaj, anebo směsi bylin, jež jsou namíchány pro konkrétní účel, jako např. pro zklidnění zánětu močových cest. Už naše babičky věděly, která bylinka pomáhá při kterých obtížích. Ačkoli se může zdát, že některé jejich rady jsou řekněme ne zcela přesné – například, že pití třezalky a kontryhele dopomůže k otěhotnění, tyto rady jsou léty prověřeny a vždy je na nich alespoň trocha pravdy. Vědci například už nejednou dokázali, že kontryhel má výborný vliv na zdraví a prokrvení ženských pohlavních orgánů a že třezalka může mimo jiné způsobit selhání hormonální antikoncepce a tak tedy mohou tyto bylinky opravdu k otěhotnění dopomoct.

Nejznámější bylinné odvary

Mezi další známé bylinkové čaje patří heřmánkový čaj, jež má nejen uklidňující účinky pro naše nervy a unavené oči, ale také se díky svým protizánětlivým účinkům používá jako obklad při drobných poraněních a zánětech.

Čaj z květů černého bezu je účinnou pomocí při nachlazení, rýmě a zánětu dutin.

Šípkový čaj se díky svému vysokému obsahu vitaminu C používá jako skvělá prevence nachlazení, stejně jako např. mateřídouškový čaj, jež navíc ulevuje od bolesti a má povzbuzující účinky na náš organismus.

Dalším oblíbeným čajem je čaj mátový, který je znám pro své výborné působení na trávicí systém a díky tomu, že obsahuje také protizánětlivé složky a mentol je vhodný také při rýmě a nachlazení.

Ibiškový čaj pomáhá redukci váhy, zlepšuje paměť a pomáhá rozpouštět močové kameny.

Na co si dát pozor

Jak je vidět v dnešní době je možné zakoupit čaj či čajovou směs přesně namíchanou pro vaše konkrétní potřeby, ať už se jedná o únavu organismu, nedostatek energie, nadváhu, poruchy paměti, nachlazení anebo potíže s trávením. Vždycky je ovšem důležité poradit se s odborníkem a nemíchat si vlastní směsi bez znalosti účinků rostlin. Může se nám zdát, že jsou to „jenom" bylinky, ale jak je vidět na příkladu s hormonální antikoncepcí, tyto bylinky mohou mj. ovlivňovat účinnost jiných léků, jež nám například předepsal lékař. A také ne všechny kombinace, jež by se nám laikům zdály vhodné, musí fungovat, některé léčivé rostliny mají opačné působení, a jejich kombinace by nepřinesla žádoucí účinek. Proto je vždy dobré vědět co s čím míchat a proč, anebo se rovnou vydat do obchodu s čaji a čajovými směsmi a pak už si jen bezstarostně užít skvělou chuť tohoto lahodného nápoje, jež navíc pomáhá ke zdraví.

Vymrzli jste na procházce, cítíte, že na vás jde chřipka nebo rýma?

Vymrzli jste na procházce, cítíte, že na vás jde chřipka nebo rýma?

Vymrzli jste na procházce, cítíte, že na vás jde chřipka nebo rýma? To je ta pravá chvíle na šálek lípového čaje s lžící medu. Kromě lahodné chuti má i řadu léčivých účinků, pro které je už od pradávna jedním z nejvyhledávanějších přírodních léčiv.

Lípový čaj vyvolává pocení a krásně vás zahřeje při jakémkoliv pocitu prochladnutí. Je účinný jako přírodní anestetikum, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při křečích, nechutenství, pálení žáhy. Kloktání lípového odvaru ulevuje bolavému krku a mandlím při angínách.

Příprava čaje je jednoduchá. Polévkovou lžíci usušeného květu zalejeme 2dl vařící vody, šálek přikryjeme a necháme 15 min. louhovat. Čaj dochutíme medem případně plátkem citrónu.

Kdykoliv se necítíte ve své kůži, sáhněte po heřmánkovém čaji.

Kdykoliv se necítíte ve své kůži, sáhněte po heřmánkovém čaji.

Kdykoliv se necítíte ve své kůži, sáhněte po heřmánkovém čaji. Jeho léčivé účinky jsou téměř univerzální.

Heřmánek podporuje pocení, působí protizánětlivě, ulevuje při kašli, proto se velmi hodí jako podpůrný prostředek při nastydnutí, chřipkách a nemocech dýchacích cest. Ulevuje při zažívacích potížích, podporuje správnou činnost ledvin a zažívacícho traktu a v neposlední řadě má zklidňující účinek na psychiku.

Odvar z heřmánku se využívá i ke koupelím, zlepšuje stav podrážděné pokožky, urychluje hojení jizev a světlým vlasům dodává hezký odstín.

Příprava čaje: dvě polévkové lžíce heřmánku zalijeme 3,5 dl vroucí vody a necháme 15 - 20 min louhovat. Můžeme dochutit lžičkou medu.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info