Vitamin A

(jinak také retinol, retinoid či oční vitamín)

Tento v tucích rozpustný vitamín je potřebný pro správný růst a vývoj lidského těla, především pak zubů a kostí. Dále je také nutný pro tvorbu určitého druhu zrakového pigmentu, který používáme především při zhoršeném osvětlení nebo při přechodu ze světla do tmy. Vitamín A je také důležitým antioxidantem, podporuje tvorbu hlenu na sliznicích a tím pomáhá chránit před některými infekcemi, zároveň také chrání pokožku především před účinky UV záření a zpomaluje vznik a prohlubování vrásek.

Kde ho najdeme

Můžeme jej najít v některých druzích zeleniny, jako např. v mrkvi, špenátu, brokolici, zelí, dýni atp., dále pak také v mléce, mořských plodech, másle anebo ve vajíčkovém žloutku. Na trhu je také celá řada výživových doplňků, které obsahují velké množství tohoto vitamínu.

Když je ho málo

Nedostatek tohoto vitamínu může vést k šerosleposti, bolesti očí, narušení růstu kostí a chrupavek, poruchám krve a především pak k anémii, dále také k zánětům spojivek, zhoršení kvality kůže, snížení imunity nebo snížení potence a sexuálního apetitu.

Když je ho hodně

Nebezpečný je ovšem i přebytek tohoto vitamínu. Ten může vést ke zvracení, nevolnostem, postupné ztrátě vlasů, vysychání kůže anebo až k spontánním zlomeninám. Ovšem předávkování tímto vitamínem je skutečně velice vzácné.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info