Tipy a triky do domácnosti

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Uvítáme i tipy a triky od Vás! Zasílejte nám je na adresu zdravota@email.cz

Jak vyprat skvrny od červeného vína

Jak vyprat skvrny od červeného vína

Existuje několik ověřených tipů jak se zbavit skvrn od červeného vína. Po rozlití vína je dobré na skvrnu nejprve přiložit ubrousek a co nejvíce tekutiny tak vysát. Prvním ozkoušeným pomocníkem, který zaručeně zbaví oblečení skvrn je klasická stolní sůl. Stačí posypat skvrnu od červeného vína solí, nechat působit asi 15 až 20 minut a poté vyprat oblečení v pračce. Sůl vytáhne z oblečení téměř veškerou barvu, poté na místě skvrny zůstane jenom malá mapka, kterou následně odstraní obyčejné vyprání v pračce.
Dalším možným způsobem jak oblečení zbavit skvrny od červeného vína je nalití citronové šťávy na skvrnu. Opět jí necháte působit na oblečení zhruba 15 až 20 minut a poté ho klasicky vyperete.  Citrón má podobné účinky jako sůl. Zbaví oblečení nežádoucího zabarvení po víně a zanechá pouze průhlednou mapu, kterou následně odstraní pračka.

Alobal

Velkým pomocníkem v domácnosti je obyčejný alobal. Kromě běžného využití má i mnohem širší možnosti, jak jej použít. Například pokud zrovna v domácnosti chybí drátěnka, lze použít pomuchlaný alobal, který hrnec perfektně vydrhne. Pokud alobal nastříháme nůžkami, tak se nůžky naostří. Pokud se nám špatně žehlí nějaká látka, stačí pod ní dát alobal a půjde to mnohem snáze. Naopak pokud přejedeme žehličkou přímo po alobalu, vyčistí se žehlička. Údajně dokáže alobal i zaplašit hmyz a hlemýždě, když jej dáme do země. A alobal také výborně poslouží při stanování. Zabalí se do něj sirky, a ty nenavlhnou.

Citron proti pachu a skvrnám

Dalším skvělým pomocníkem je obyčejný citron. Pokud máte doma krb, dá se kousek citronové kůry použít proti zápachu v krbu. Citron totiž dokáže pohlcovat zápachy. Ze stejného důvodu se citron dává do chladničky, aby pohlcoval veškeré pachy. Citron ale také odstraňuje skvrny z mramoru. Stačí kousek namočit v soli a postižená místa s ním prostě přetřít. Dá se však použít i jako zvlhčovač vzduchu, pokud dáme do vody pár kapek citronové šťávy a necháme stát v místnosti. Pomáhá i rozpouštět bradavice a údajně plaší i mravence, pokud umístíme plátky citronu do hlíny.

Jedlá soda

Téměř univerzálním pomocníkem je obyčejná jedlá soda. Odstraňuje například pach ryb z rukou. Pomůže i při ucpaném odpadu. Stačí malý šálek jedlé sody, šálek horkého octa a litr vařící vody. Pokud máte potíže se zapáchající myčkou nádobí, stačí mezi jednotlivými cykly posypat dno jedlou sodou. Při dalším cyklu se myčka vyčistí. Pomocí jedlé sody se však dá vyčistit i kuchyňská deska, lednička, mikrovlnka atd.
Skvrny odstraňuje i z porcelánu, například po usazené kávě, čaji atd. Po přidání jedné sody do vody s trochou jaru lze takto vyvařit a vyčistit i utěrky.

Lak na nehty proti rzi i oděrkám

Víceúčelově poslouží bezbarvý lak na nehty. Pokud máte například v koupelně poličky přidělané na kovových šroubech, mohou vám časem zašít reznout vlivem neustálého vlhka. Tomu se dá zabránit, pokud tyto šrouby natřete právě bezbarvým lakem na nehty. Stejným způsobem se dá natřít i bižuterie zespodu, aby při nošení nešpinila kůži. Profesionální řidiči si tím občas také natírají paty obuvi, aby zabránili jejich rychlému odírání. Lak má ale více využití. Například drobné zářezy ve dřevě lze zahladit právě lakem. A pokud jsou například třísky na ramínku na šaty, pomůže stejný postup.

Zelí na koberce

Následující tip vám poslouží, jestliže se vám nedaří vyčistit zašlé koberce. Můžete vyzkoušet nastrouhané zelí. Z vrchních listů a z košťálu se poseká drť, která se následně nasype na koberec. Ještě je dobré koberec prosolit. Poté zelí vymetáme, měl by koberec zářit jasnějšími barvami. Na závěr koberec několikrát přeluxujeme, aby byl kompletně čistý. Pak můžeme pro provonění použít zamočené slupky z pomeranče a citronu. Poskládáme je na koberec a počkáme den. Poté slupky vysbíráme a koberec je provoněný. Tuto metodu lze využít i v koupelně, když vložíme slupky do umyvadla. Při každém odtoku vody provoní celou koupelnu.

Co dělat s ubrusem pokapaným svíčkou

Pokud neopatrně manipulujete se svíčkou a vosk vám ukápne na ubrus, nechte jej nejdříve zaschnout. Poté odloupněte vrchní vrstvu a zbytek přežehlete přes ubrousek. Ten krásně vsaje mastnotu a ubrus bude jako nový.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info