Tipy a triky na dovolenou

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Uvítáme i tipy a triky od Vás! Zasílejte nám je na adresu zdravota@email.cz

Seznam položek

Pokud se chystáte na dovolenou, nepodceňujte přípravy. Jistěže vaši přátelé se umí sbalit na dovolenou během 20 minut, ale pokud se budete řídit jejich vzorem, může se vám stát, že na dovolené zjistíte, že jste polovinu věcí nechali doma. Je tedy lepší napsat si dopředu seznam položek, které si chcete s sebou zabalit. Když budete psát seznam třeba týden dopředu, uvidíte, že postupně si druhý či třetí den vzpomenete, že něco na seznamu ještě nemáte. A až pak budete předposlední den skutečně balit, stačí jen odškrtat položky na seznamu a máte vyhráno.

Co nejvíc informací

Zjistěte si dopředu co nejvíce informací o dané destinaci, do které míříte. Není nic horšího, než když zjistíte, že jste ubytováni v hotelovém komplexu, a kromě něj v okolí již nic jiného není. Nebo když si celou dobu přejete potápění a na místě zjistíte, že zde se potápění vůbec nepořádá. Ideální je si dopředu zjistit, jaké aktivity a možnosti jsou na daném místě k dispozici. Také je dobré se informovat o nabídce výletů, které jsou pořádány každou cestovní kanceláří, a i pokud cestujete sami, je leckdy možnost se k nim připojit. Případně si ověřte, zda je poblíž půjčovna aut, abyste si do vzdálenějších míst mohli sami dojet.

Prověřit si cestovní kancelář

Před zakoupením zájezdu si určitě prověřte danou cestovní kancelář a hotel, do kterého se chystáte cestovat. Nezřídka se stává, že cestovní kancelář může mít mnoho negativních recenzí a dovolená s ní by se spíše mohla podobat hororu. I renomované cestovní kanceláře však často nabízejí hotely, se kterými jsou hosté pravidelně nespokojeni. Raději si tedy před zakoupením zájezdu prověřte i hotel, ve kterém se chystáte dovolenou strávit. Nejlépe poslouží i fotografie turistů, kteří byli na dovolené v ten samý rok, ale například o měsíc dříve. Jejich zkušenosti a poznatky jsou pro vás nejpřínosnější.

Auto do servisu

Pokud cestujete vlastním autem, určitě před cestou nezapomeňte nechat auto zkontrolovat. Některé věci samozřejmě můžete zkontrolovat i sami, ale pokud se chystáte na delší cestu, zvolte raději servis. Není nic horšího, než když se auto porouchá uprostřed cizí země. Nejen, že oprava mnohdy vyjde několikanásobně dráž, ale také nemusí být provedena hned. Dovolená se tak může prodloužit i o několik dní, které strávíte čekáním na opravu. Mnoho závad lze však odhalit ještě před samotnou cestou a tím jim předejít, čímž si ve výsledku ušetříte nejen čas, ale i peníze.

Jak řešit nespokojenost

Pokud na zájezdu nejste s něčím spokojeni, určitě vzniklou situaci řešte ihned na místě. Váš delegát je v této destinaci právě k těmto účelům, abyste se na něj v případě potíží mohli obrátit. Pokud vám ani delegát nepomůže tuto situaci vyřešit, je dobré sepsat po návratu domů reklamaci. Ta by měla být sepsána do 30 dnů. Pokud jste zájezd kupovali u cestovní kanceláře, odesíláte reklamaci přímo cestovní kanceláři. Pokud jste však cestovali s cestovní agenturou, která toto zprostředkovává, reklamujete zájezd u cestovní agentury, která poté komunikuje s konkrétní cestovní kanceláří.

Cestovní doklady

Včas si zkontrolujte cestovní doklady, na které se chystáte vycestovat. Pas by měl být v ideálním případě platný ještě 6 měsíců po návratu do České republiky. Pokud zjistíte, že máte pas propadlý, je nutné nejpozději měsíc před odjezdem na dovolenou zažádat o nový. Pokud je však příliš pozdě, je možné zažádat o tzv. "rychlopas", který vyhotoví do několika dnů. Je však platný pouze půl roku a navíc neobsahuje strojově čitelné údaje. Do některých zemí není tento pas uznáván, a tak je nutné si vše ověřit předem.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info