Tipy a triky při studiu

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Tipy a triky redaktorů, čtenářů i babiček pro vaše zdraví, krásu, domácnost i dobrou náladu.

Uvítáme i tipy a triky od Vás! Zasílejte nám je na adresu zdravota@email.cz

Vše zjistit dopředu

Naučte se dělat vše předem, nebo alespoň průběžně. Pokud se chystáte na novou školu, prozkoumejte informační systém ještě před začátkem semestru. Prohlédněte si i budovu a okolí školy před začátkem výuky, abyste pak zbytečně nebloudili a netápali. To samé platí i o učivu. Ideální je učit se průběžně, nebo si alespoň zápisky průběžně pročítat. Při testu na konci semestru pak učení půjde do hlavy lépe, protože mozek si bude pamatovat, že už danou látku kdysi viděl, i kdyby to bylo jen v rámci toho, že jste si látku jednou přečetli a zase ji schovali.

Udělějte si partu

Skvělým řešením je vytvořit si ve škole partu, kde takzvaně spojíte síly. Nebudete tak muset dělat vše sami, ale práci si rozdělíte. Společně si pak můžete radit při zapisování předmětů na nový semestr. Pokud se na zkoušky rozhodnete učit spolu, je to také dobrá volba. Co nepochopil jeden, může mu vysvětlit druhý atd. Pokud navíc budete někomu vysvětlovat látku, mozek si to snadněji zapamatuje. Navzájem se můžete i prozkoušet. Mnohdy velmi pomáhá danou látku slyšet nahlas, než se ji jen potichu učit čtením ze skript.

Podmínky při učení

Při samotném učení nejlépe pomáhá odbourání rušivých elementů, které zbytečně rozptylují naši pozornost. Ideální je tedy vypnout počítač a ztišit telefon, aby vás nikdo nemohl během učení rušit. Pokud budete během učení odbíhat na Facebook či na internet, údajně snižujete schopnost vstřebávat informace až o polovinu. Základem je i dostatečný spánek, aby byl mozek schopen informace vstřebávat. Před samotným učením také vyvětrejte místnost, ve které se chystáte učit, protože vydýchaný vzduch utlumuje myšlení a uspává, tudíž bude učení obtížnější. Pokud by vás doma stále něco rušilo a odvádělo vaši pozornost, můžete zajít i do knihovny, kde je ticho a klid a toto prostřední přímo podněcuje k učení.

Systém

V průběhu učení je skvělé si látku nejprve rozdělit na několik menších úseků, aby se tak i velký objem učiva zpřehlednil. Po každém menším úseku je vhodné zařadit pauzu, při které se můžete projít, mozek si trochu si utřídí v hlavě informace a poté můžete zase pokračovat v učení. V pauze se ale učení skutečně nevěnujte, ať se cítíte odpočatí. V pauze je ideální jít se například najíst, zaběhat si, nebo si popovídat se známým. Určitě je nevhodné zapnout v pauze internet či sociální sítě a trávit pauzu tam. Mozek si jednak neodpočine a navíc se z 15 minutové pauzy stanou 2 hodiny na internetu.

Gingko biloba a lecitin

Pomoci mohou i doplňky stravy, díky kterým se mozek dokáže více soustředit. Například gingko biloba způsobuje rozšíření cév v mozku a díky tomu se mozek lépe prokrvuje. Je ale nutné brát gingko delší dobu, nejlépe po několik týdnů, aby byly výsledky znát. Pokud se tedy rozhodnete pro tento doplněk stravy, začněte s užíváním i dva měsíce před zkouškami.
Kromě toho můžete vyzkoušet i lecitin, který zlepšuje paměť a je hojně užívaný právě studenty. Při zvýšené fyzické či psychické zátěži pomáhá i hořčík. Na nervový a svalový systém má přímo ozdravný vliv. Působí i proti stresu, takže se vám bude snáze učit.

Jídlo a pití

Během učení se také nešiďte, co se týká pití tekutin a pravidelného přísunu jídla. Pokud budete jídlo a pitný režim šidit, ve snaze ušetřit co nejvíce času a naučit se o něco víc, spíše si uškodíte. Tělo bude rychleji unavené a mozek nebude nové informace přijímat. Naopak si k učení vezměte lahev s vodou a pravidelně pijte. Pro lepší soustředění můžete přidat i několik plátků citronu do vody. Ani na pravidelné jídlo nezapomínejte. Hladové tělo myslí spíše na jídlo, než na učení.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info