Ajurvéda

Co nazýváme ajurvédou?

Ajurvédu mnozí považují za nejstarší léčebný systém na světě, je také nazývána matkou všech léčebných systémů, což jistě souvisí s tím, že vznikla již před zhruba 5000 lety a většina dnešních systémů léčby se vyvinula právě z ní. Cílem této metody je nejen naučit jedince žít v souladu s přírodou, ale především s jeho osobními předpoklady a potřebami. Ajurvéda má téměř bezchybný koncept prevence a úspěšnost její léčby se pohybuje okolo 70 %. Jedná se o jeden z nejkomplexnějších systémů přístupu ke zdraví vůbec- zahrnuje ucelený systém výživy, farmakologii, detoxikaci organismu, prevenci, ale také rozličné relaxační techniky.

O co vlastně jde?

Ajurvéda přistupuje k jedinci jako ke komplexu – věnuje se nejen fyzickému, ale také psychickému zdraví. Dále přistupuje ke každému z nás naprosto individuálně, podle ní neexistuje jediná vhodná cesta ke zdraví. Pro někoho je doslova zdravý bůček, pro jiné zelenina. Ajurvéda je návrat k přirozenosti a vnímání potřeb svého vlastního těla. Podle tohoto principu individuality funguje také její systém léčby, na jednu nemoc existuje celá řada léků, jejich použití závisí na typologii konkrétního pacienta. Všechny přípravky, které jsou v ajurvédě používány jsou přírodní. Zásadou je, že pocházíme z přírody a proto také všechny neduhy se dají vyléčit přírodními přípravky.

Jak na to?

V ajurvédské terminologii existují tři druhy biomechanismů (váta, pitha a kapha), tedy tři typy trávení a fyzických potřeb. Tyto mechanismy jsou zastoupeny všechny v každém z nás, ovšem v rozličných kombinacích. Pokud se tedy chceme věnovat tomuto životnímu stylu, prvním krokem je cesta ke specialistovi, který nám pomůže tyto kombinace určit, a připomene nám, jaké má naše tělo i mysl potřeby. Ajurvéda jako životní styl není nijak omezující, nemusíte ze dne na den přestat jíst vaše oblíbené potraviny, anebo začít trávit hodiny v posilovně. Jde spíše o to žít v souladu se svým vlastním tělem i myslí, uvědomit si, co potřebují a co jim nedodáváme, na což už mnozí z nás zapomněli. Pokud nás trápí nějaká nemoc, jde vždy o určitou nerovnováhu v našem organismu. Vyléčení tedy spočívá v rozpoznání příčiny a následné pomoci celému organismu, nejde pouze o léčbu symptomů.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info