Čínská medicína

Co nazýváme čínskou medicínou?

Tradiční čínská medicína je souhrnné označení pro specifické metody relaxace, prevence, vyšetření a léčby pacienta, které vycházejí z  čínského léčitelství starého několik tisíc let. Tyto metody přistupují k lidskému organizmu jako k provázanému celku a zároveň jej vnímají jako součást přírody.

Jak to funguje?

Hlavními stavebními kameny čínské medicíny jsou energie Čchi, principy Jin a Jang a učení o pěti prvcích. Celá příroda a tedy i člověk je ovládána silami vesmíru, přičemž podstatou všeho života je proudění energie Čchi. Tato energie, jež je základem všeho života a měla by být v harmonii, je složena ze dvou protikladných, navzájem se dokonale doplňujících sil Jin a Jang. Jin představuje záporný ženský princip, tmu, vlhko a chlad, Měsíc, zem a vodu. Zatímco Jang je spojován s opaky – představuje tedy kladnou mužskou stránku, světlo, teplo, sucho, Slunce, nebesa a oheň. Za dobré zdraví jedince je považována harmonie těchto protikladů a vyváženost životní energie Čchi. Jakákoli nerovnováha těchto sil je poté příčinou tělesných a/nebo duševních potíží. Učení o pěti prvcích neboli elementech (dřevo, oheň, země, kov a voda) ukazuje vliv přírodních sil na člověka.

Kdy se obrátit na čínskou medicínu?

Podstatou tradiční čínské medicíny je že „všechno souvisí se vším". Pokud člověka trápí nějaký neduh, je potřeba najít jeho příčinu, nikoli pouze léčit příznaky. V případě, že máte nějaké obtíže ať už fyzické nebo duševní, je dobré navštívit odborníka na čínskou medicínu, který vám přesně doporučí, co je pro vás nejvhodnější, ušije vám léčbu tzv. na míru. Čínský léčitel se nezaměří pouze na to, co vás konkrétně bolí nebo trápí, ale také na vaše životní prostředí, stravovací návyky, funkci vašich orgánů atp. Pokusí se docílit toho, abyste se nejen vyléčili, ale také abyste předcházeli dalších obtížím. V léčebných postupech čínské medicíny dominuje bylinná léčba neboli fytoterapie, dále pak známá akupunktura a speciální masáže, nedocenitelnou součástí je také dodržování dietetických zásad a zvláštní druhy cvičení. Podle konkrétních obtíží se určí, která z těchto metod ke zdraví je pro vás ta nejvhodnější.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info