Celostní medicína

Co nazýváme celostní medicínou?

Celostní medicína je poměrně nový přístup v léčbě, který nahlíží na pacienta jako na celek, sestávající jednak z fyzického těla, ale také z psychických predispozic a ze vztahů s okolím. Zásadou celostní medicíny je neléčit příznaky choroby, ale nalézt a uzdravit její příčiny. Mnoho chronických onemocnění je způsobeno nezdravým životním stylem či nelaskavým přístupem k sobě samému. Celostní medicína usiluje o nápravu těchto disharmonií, do spolupráce navíc přibírá samotného pacienta, který tak není pasivním účastníkem léčby, ale stává jejím aktivním vykonavatelem, což taky přispívá k lepšímu vztahu ke jeho vlastnímu zdraví.

Výhody a nevýhody

Velkým přínosem celostní medicíny je celková náprava přístupu k životu, díky čemuž si dosažené zdraví pacient může udržet podstatně déle, než při povrchní léčbě. Tato výhoda však pro mnohé představuje naopak minus, protože cesta k nápravě je pracnější a pomalejší a mnoho lidí se domnívá, že je to ztráta času. Také je nutné dát si pozor na víru ve všemocnost celostní medicíny či na erudovanost lékaře, který jí provádí. Lékař by měl být vzdělán v medicíně klasické a pacient by k němu měl pociťovat sympatie a důvěru.

Kdy se obrátit na celostní medicínu?

V případě dlouhých a vleklých chronických problémů, se kterými si neví váš praktický lékař rady. Problém může vězet v nějaké psychické blokaci či v nedostatku určité látky kvůli nevyvážené stravě a podobně. Ekzémy, alergie, astma, problémy se štítnou žlázou, bolesti hlavy, vysoký tlak nebo cholesterol, obezita, to vše jsou problémy, které vám může celostní medicína pomoct vyřešit. V případě, že pacient trpí nějakou vážnou nemocí, může ke klasické medicíně přidat ještě celostní přístup, aby vystopoval a napravil chování vedoucí k jeho onemocnění, protože nemoc má vždy příčinu a kromě genetických dispozic má velký vliv také životní styl a psychické rozpoložení.

Celá problematika není tak jednoduchá, jak je nastíněno v tomto článku. Ten slouží pouze pro zorientování se v základních charakteristikách a pro pochopení rozdílů ve východiscích a cílech jednotlivých přístupů k léčbě. Každý pacient má zcela individuální průběh své choroby a tím je třeba se řídit.
Nejlepší je nepřistupovat dogmaticky k žádnému z léčebných přístupů, protože každý má svá pro a proti. V dnešní době máme možnost vybírat si ze všech variant tu pro daný problém nejvhodnější, což je dobré využít pro optimalizaci léčby.

Z čeho výchází celostní medicína?

Z čeho výchází celostní medicína?

Vidíme přicházejícího pacienta s problémy v několika základních úrovních:

První úroveň - to je ta základní, se kterou se každý den setkáváme, úroveň "fyzického těla". Zde se projevují všechny příznaky, bolesti, známky nemoci. Na tomto poli pracuje klasická ortodoxní medicína se všemi svými přístupy.

Druhá úroveň - energetická, regulační. Zde pracují byliny, homeopatika, léčitelé.

Třetí úroveň - je úroveň psychická, která nás informuje o stavu mysli, vědomí a vlastně také podvědomí. Zde se uplatňují zákony psychosomatiky. Jestliže se na této úrovni vyskytuje nějaký blok a v důsledku toho bloku se na jeho fyzické úrovni vyskytuje nějaký příznak, je logické, že tento příznak nemůže být vyléčen žádným lékem, dokud se neodstraní blok na této úrovni.

Čtvrtá úroveň - je duchovní, těžko definovatelná, každý si ji můžeme pojmenovat, jak chceme. Víra tvá, Bůh, vesmír, podle Dr. Foučkové nebo Lazareva karma, z homeopatického pohledu miasma, dědičná dispozice.

Takže klademe si filozofickou otázku: Kde je příčina nemoci, na které úrovni ji musíme hledat? Můžeme ji vůbec najít nebo dokonce jsme schopni ji odstranit? Podle celostní medicíny jde o vnitřní konflikt mezi tělem a duší.

MUDr. Pavel Šácha

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info