Mastná pleť

Co je to mastná pleť?

Mastná pleť vzniká nadměrnou činností mazových žláz. Na povrch pokožky je produkováno příliš mnoho tuku. Činnost mazových žláz je ovlivněna dědičně. K nadměrné produkci mazu mohou také přispět další vlivy, jako kouření, špatná životospráva, stres, alkohol, špatný výběr kosmetiky a nedostatek některých vitamínů. Někomu se více mastí pleť jen v určitém období roku, hlavně v zimě a na jaře.

Příznaky a diagnóza

Mastná pokožka je typická rozšířenými póry. Více se leskne kvůli většímu množství mazu. Často je spojena s akné, ucpáváním pórů („černé tečky"), ekzémy a vyrážkami. Nenese ovšem jen nevýhody. Mastná pokožka pomaleji stárne a méně se na ní tvoří vrásky. S tímto typem pleti se nepotýkají jen mladiství. Může trápit kohokoliv v jakémkoliv věku. Pokud však trpíte na mastnou pleť a akné v dospívání, neznamená to, že budete mít takovou pleť i v dospělosti. Klidně se může stát, že vaše pleť bude nakonec spíše suchá.

Obvyklá léčba

Ženy i muži s mastnou pletí by ji měli pravidelně čistit, nejlépe dvakrát denně, vhodnými přípravky. Příliš časté mytí pleť dráždí a žlázy produkují o to více mazu. Ovšem přípravky s alkoholem, které hodně vysušují, zase tak vhodné nejsou. Kosmetika s oleji pokožku ještě více zamastí. Vhodné jsou přípravky, které regulují produkci mazu. Při výskytu vyrážky jsou dobré produkty, které jemně desinfikují. Vhodné je provádět pravidelně peeling. I mastnou pleť je potřeba hydratovat. Vyberte si jemný hydratační krém. Dobrými přísadami jsou tea tree olej, aloe vera, kyselina hyaluronová nebo kyselina mléčná. I opalovací přípravky ucpávají póry, proto volte jen ty pro mastnou pleť. Správná životospráva také pleti pomáhá. Dbejte na dostatek vitamínů, především skupiny B. Zdravá strava (nedoporučuje se hlavně příliš cukru, soli a čokolády), dostatek pohybu i odpočinku a co nejméně stresu dokážou s pletí udělat divy.

BYLINKOVÉ TIPY

BYLINKOVÉ TIPY

Mastná pleť potřebuje trochu vysušit. V tomto případě lze doma vyrobit bylinnou vodu na obličej, která navrátí pleti přirozený vzhled. Maska se připraví z 250 ml čaje z máty peprné a 250 ml vilinové vody. Ta se dá běžně koupit v každé lékárně. Výsledná pleťová voda je bez chemikálií a farmakologických přípravků a díky jejímu vyhlazovacímu a stahujícímu účinku pomáhá stáhnout póry, aby tolik nemastily kůži.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info