Hypotyreóza

Štítná žláza je endokrinní orgán, který participuje na metabolismu produkcí hormonů. Z mikroskopického hlediska se skládá z folikulárních a parafolikulárních buněk. Parafolikulární buňky produkují hormon kalcitonin, který se podílí na regulaci rovnováhy vápníku v krvi. Folikulární buňky produkují hormony tyroxin a trijodtyronin, které ovlivňují rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku a participují též regulaci růstu a vývoje (jsou důležité například pro vývoj mozku). Pro život je nezbytné určité množství těchto hormonů. Zvýšená produkce tyroxinu a trijodtyroninu se nazývá hypertyreóza, naopak snížení produkce těchto hormonů je nazývána hypotyreozóu.

Hypothyreóza

Hypotyreóza je způsobena sníženou produkcí hormonů štítné žlázy tyroxinu a trijodtyroninu.

Projevy

Postižený touto poruchou může pociťovat ospalost, svalovou slabost, často je nevýkonný, zimomřivý, trpí depresí, má suchou pokožku, zácpu, anémii, dochází ke snížení tepové frekvence, mírnému nárůstu váhy, u mužů může dojít k impotenci, u žen může tato porucha způsobit sterilitu či poruchy menstruačního cyklu.

Diagnostika

Diagnostika je stejná jako v případě hypertyreózy. Koncentrace TSH v krvi je zvýšená, naopak koncentrace těchto dvou hormonů snížená. Při rozboru krve může být také zjištěna anémie a zvýšená koncentrace triacylglycerolů, cholesterolu, laktát dehydrogenasy.

Léčba

Léčba je substituční, pacientovi se tedy dodávají synteticky připravené preparáty – analoga hormonů tyroxinu a trijodtyroninu. Podává se levothyroxin (například Euthyrox nebo Letrox). Tato léčba se využívá i u pacientů, kterým byla chirurgicky odebrána štítná žláza.

BYLINKOVÉ TIPY

BYLINKOVÉ TIPY

V případě hypotyreózy lze v rámci léčby bylinkami mírnit obtíže nemocí způsobené. Mezi ty nejčastější patří únava. Ta se dá odbourat například pomocí mladé kopřivy. V rámci zařazení do běžné stravy je možné konzumovat například saláty z mladých kopřiv, ale postačí i pití kopřivového čaje. Ochrannou funkci má smetanka lékařská, neboli pampeliška. Ta chrání buňky a tkáně před poškozením. Konzumace je vhodná jednak ve formě čaje, ale i ve formě šťávy z čerstvých stonků pampelišek.

Dalšími problémy, se kterými se pacienti potýkají, je vysušená kůže. Na tu zabírá aloe vera. Při denním potírání suché kůže šťávou z aloe vera by měla být kůže brzy v pořádku.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info