Jaterní selhání

O co jde?

Jaterní selhání je akutní život ohrožující stav, při kterém dochází k rozsáhlé nekróze jaterních buněk (hepatocytů). Játra zcela ztrácí schopnost plnit své funkce, dochází k encefalopatii a často bohužel smrti nemocného. Encefalopatie vzniká jako důsledek vysoké hladiny toxických látek v krvi, které by jinak byly metabolizovány játry (rozlišujeme 4 stadia: 1. poruchy spánku, zmatenost, 2. poruchy chování a osobnosti, 3. dezorientace a spavost a 4. kóma). Jaterní selhání bývá nejčastěji vyvoláno virovými hepatitidami, předávkováním léky (např. klasickými léky proti bolesti), otravou toxickými látkami (např. toxiny hub), jako následek jaterní cirhózy způsobené nadměrným pitím alkoholických nápojů, poruchou funkce krve (venostáza v portální žíle, některé typy šoků atd.), metabolickými příčinami (hromadění prvků, např. mědi při Wilsonově chorobě) a dalšími.

Diagnostika a symptomy

Akutní jaterní selhání obvykle vzniká od několika dnů do zhruba čtyř týdnů po objevení prvotních příznaků, ty jsou nejprve nespecifické jako například pocit nadýmání a bolest břicha. Později se objevuje ikterus (zežloutnutí tkání sliznic, kůže a bělimy) a mohou se přidružit další velmi závažné komplikace (krvácivé stavy, ascites, cukrovka, porucha metabolismu tuků a mnohé další). K diagnostice je nutné vyšetření krve – hladina bilirubinu, ALT, AST, hladina amoniaku, dále pak CT vyšetření či ultrazvuk. CT je důležité také pro zjištění edému mozku vzniklého z důvodu vysoké hladiny toxických látek v krvi.

Léčba

Samozřejmě nejdůležitější je prevence, očkování, nebrat vysoké dávky léků tišících bolest (držet se doporučených denních dávek v příbalovém letáku), nesbírat neznámé houby atd. V případě, že již dochází k selhávání, je nezbytně nutné odstranit vyvolávající příčinu, pacient musí být umístěn na jednotce intenzivní péče, kde se pokusí zabezpečit jeho vitální funkce a připraví jej na transplantaci jater, je-li doporučena.

BYLINKOVÉ TIPY

BYLINKOVÉ TIPY

Při jaterním selhání je důležité začlenit do stravy ostropestřec mariánský. Ten jednak chrání jaterní tkáň a jednak napomáhá k regeneraci jater. Pro játra je také dobré užívat plody kustovnice, ze které se dá připravit čaj i odvar. Kustovnici lze ale přidat i do některých jídel a zvýšit tak její konzumaci. Jako další podpůrnou léčbu můžeme použít odvar z plevele pýru, ale i z pampelišky. Oba podporují funkci jater a snaží se je ochránit před poškozením.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info