Celulitida

Kdo ji ještě neviděl? Pomerančovou kůži, trápící především ženy někdy už před pubertou. Přibližně 90% žen vyspělé společnosti po celém světě důvěrně zná pod různými pojmy celulitidu, celulitu, paniculosu, liposclerosu, lipohypertrofii, lipedém, pomerančovou kůži.

Co je to?

Celulitidu můžeme definovat jako poruchu mikrocirkulace krve a lymfy, která je způsobena nárůstem tukových buněk podkoží s následnou změnou podkožního vaziva, která se navenek projevuje typickou nepravidelností kůže.
Na vzniku pomerančové kůže se podílí mnoho faktorů. Genetika, hormonální faktory, stav kůže a podkožního vaziva, svalová a tuková tkáň, metabolismus, cévní systém a samozřejmě lymfatický systém. I proces životosprávy a dietního režimu hraje svou opodstatněnou roli v prevenci i léčbě celulitidy.

Jak vzniká?

Celý proces začíná nárůstem tukových buněk. Svou roli zde hrají estrogeny, které zvětší propustnost cévních stěn a uvolní tak podkožní vazivo. Nárůst tukových buněk (tzv.adipocytů), které se hromadí v lalůčkách tukové tkáně zhoršuje žilní a lymfatický odtok právě z tukové tkáně a začne se vytvářet otok (tzv. edém). To vede ke snížení okysličené tkáně. Spolu s dalšími vlivy, jako kouření, nevhodná strava, snížení svalové aktivity se vytváří vhodné „podhoubí" pro vznik volných radikálů a kaskády změn.
Důležitým faktorem je obezita a křečové žíly či bolesti a otoky dolních končetin. Všímáme si stravovacího, pitného a pohybového režimu v průběhu života.

Jak ji zjistíme?

Objektivní vyšetření jako bioimpedance (složení těla), vyšetření pohledem, zjištění váhy, výšky, BMI, obvody na dolních končetinách, ale především palpační vyšetření zaštipovaním tzv.pinch test rozdělují celulitidu do I.-IV.stadia. I.stadium se vyskytuje téměř u každé ženy a nerovnost kůže se objeví jen při zaštipovacím testu. Při II.stadiu jsou drobné nerovnosti patrné např.při napnutí svalu, na stehnech při sedu na tvrdou podložku. Jako určitý kaz na kráse jsou nerovnosti vidět při ostrém osvětlení. Úprava dietního pohybového režimu většinou stačí. III.stadium nastává, když jsou nerovnosti vidět za jakéhokoli osvětlení, při stoji, chůzi, lehu a vyžaduje již komplexní léčbu. Ve IV.stadiu jsou již přítomny hrubé nerovnosti a hlavně nevratné poškození tkáně, kdy v léčbě spolupracují především obezitolog, lymfolog a často i plastický chirurg.

Průkazným pomocníkem v diagnostice bývají fotografie.

Léčba

Léčba se doporučuje komplexní, dlouhodobá, v podstatě celoživotní. Jedná se o změnu celkového přístupu ke zdraví a ke svému tělu hlavně v oblasti dietního režimu. Vyvážená strava, především s dostatečným množstvím kvalitních bílkovin a dostatečným příjmem tekutin, minimálně 2,5litru denně. Pohybová aktivita s dostatečnou aktivitou svalové pumpy pro zlepšení či obnovení správného toku lymfy navržena individuálně. Podpora toku lymfy a aktivace lymfatického systému pomocí lymfatické drenáže při celotělovém ošetření. Lymfodrenáž je vhodné doplnit kompresivní léčbou, tzn. i korekce plochonoží, vacupress, termic, myostimulace, mezotermie, liposukce, hygienické návyky jako kartáčování, racionální stravovací režim s možností potravinových doplňků.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info