Vasklulitidy a arteritidy

Co jsou vlastně z všeobecného hlediska „ty" –itidy?
K řeckému názvu postižené tkáně (orgánu) zasažené zánětem se přidává přípona -itis, v české formě –itida.

Obecně.

Vaskulitida je obecný název pro zánět krevních cév. Toto onemocnění se projevuje ztluštěním, oslabením, zúžením či zjizvením krevních cév a může vést až k uzávěru či prasknutí (aneurysmatu) cévní stěny. V případě zánětu středních a malých tepen mluvíme o arteritidách. Postižení vlásečnic a žilních cév označujeme jako vaskulitidy.

Obecně lze o zánětech v krevních cév říci, že existují buď v akutní nebo chronické formě a ve svém konečném důsledku mohou způsobit poškození důležitých vnitřních orgánů, které kvůli poškození cév nedostávají dostatečně efektivně krev a tím i kyslík a živiny a dochází k ischémii až nekroźe v postižené oblasti.

Příčina a příznaky

Příčina vaskulitid je buď neznámé příčiny (tzv.primární) anebo ( tzv.sekundární) provází jiné známé onemocnění. Vaskulitid je velké množství, a proto jsou příznaky u jednotlivých typů značně různorodé. Obecně lze říci, že příznaky závisí na druhu postižené cévy a na orgánu, který je jí zásobován. U většiny lidí se u většiny druhů vaskulitid vyskytují celkové nespecifické projevy jako je horečka, únava, ztráta chuti k jídlu a tím i úbytek váhy, bolesti v kloubech a svalech, slabost či necitlivost částí těla. A dále projevy orgánové, např. kožní (purpura, erytém), plicní (sinusitida), CNS (cévní mozková příhoda), postižení oční sítnice aj.

Diagnostika

Odhalení vaskulitid záleží na lékařích. Pečlivě odebraná anamnéza, laboratorní, zobrazovací a systémová vyšetření. Pečlivě složená mozaika z klinických a objektivních nálezů patří do rukou specialisty.

Léčba

Léčbu volí lékař podle příčiny vzniku onemocnění, v některých šťastnějších případech dokonce ani léčba není nutná a onemocnění se samo upraví s časem. Nicméně, ve většině případů jsou nutné léky.
Podstatnou roli hraje včasná návštěva lékaře, kdy při včasném zachycení poškození je prognóza velice dobrá. Všeobecně platí, aby pacient dodržoval zásady zdravého životního stylu. Kvalitní strava (velké množství zeleniny, ovoce, ryb, celozrnných potravin, naopak se vyhýbal alkoholu, soli a cukru) a několikrát týdně zahrnout do svého programu cvičení.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info