Obezita

Obezita není pouze kosmetická vada, obezita s sebou přináší spoustu zdravotních komplikací. Obezita představuje problém v průmyslově vyspělých zemích, počet obézních stále narůstá. Česká republika není výjimkou, v počtu obézních se propracovala na přední místo Evropy. Častým viníkem nárůstu počtu obézních jedinců je nadměrný příjem kalorií, nepravidelná strava a nedostatek pohybové aktivity.

Co je obezita?

Obezita je nejen nadměrné množství tukové tkáně v těle, ale také porucha vnímání vlastního těla. Někteří obézní jedinci svoji obezitu neřeší, mylně se vidí jako jedinci s normální tělesnou hmotností, avšak mnoho obézních vnímá svůj stav. Tito lidé touží rychle zhubnout, jejich život se dělí na období držení různých nevhodných přísných jednorázových redukčních diet a na období, kdy nejsou schopni kontrolovat svůj nadměrný příjem jídla. Obézní lidé mívají zkreslenou představu o velikosti porcí, velká porce jim často připadá jako malá.

Příznaky a diagnóza

Obezita patří mezi onemocnění, které jsou vidět na první pohled. Zavalitá postava, obtíže při pohybu jsou pro obezitu charakteristické. Obezita s sebou přináší nejen poškození vzhledu vlivem nadměrného zmnožení tukové tkáně, ale také zdravotní komplikace. Mezi častá onemocnění, způsobená obezitou jsou nemoci srdce a cév, diabetes mellitus 2. typu, zvýšená hladina cholesterolu a dalších tuk v krvi, v některých případech i dna. Obezita zvyšuje také riziko vzniku rakoviny. Obezita nadměrně zatěžuje kosti a klouby celého těla, následně dochází k nadměrnému opotřebení kloubů, zánětům kloubů a snížení pohyblivosti. Obezita s sebou přináší také kožní problémy, neplodnost, hypertenze, rychlé a časté zadýchávání se, zvýšené pocení, onemocnění trávicího traktu, poruchy spánku, např. spánková apnoe, psychické problémy, deprese, často i snížené sebevědomí, u žen gynekologické problémy. Mladí lidé do věku kolem 30 let zvládají i těžší obezitu poměrně dobře, avšak i u nich se objevují příznaky obezity, např. časté a rychlé zadýchávání se, zvýšené pocení, bolesti kloubů a páteře. Diagnóza obezity se určuje podle indexu BMI a také měřením obvodu pasu. Obvod pasu určuje typ obezity, tj. zda jsou tukové zásoby uloženy zejména v oblasti břicha, tzv. typ „jablko" nebo zda jsou uloženy hlavně v oblasti boků a hýždí, tzv. typ „hruška". Typ obezity „jablko" představuje vyšší riziko zdravotních komplikací. Redukce tělesné hmotnosti je doporučována u mužů při obvodu pasu nad 102 cm a u žen nad 88 cm. Součástí vyšetření je také určení složení těla metodou bioelektrické impedance, tj. procentuálního rozložení vody, tuků a svalů v těle. Například někdo může mít BMI v hodnotách nadváhy a přitom má složení tuků a vody v těle v normě, příčinou jeho zvýšeného BMI je množství svalové hmoty. V tomto případě je vše v pořádku, svaly jsou těžší, ale méně objemné než tuk. Dalšími nástroji diagnózy je anamnéza, laboratorní vyšetření krve, určení stupně a typu obezity, změření krevního tlaku, zjištění příčin obezity včetně rozboru jídelníčku. Další vyšetření jsou dle zdravotních komplikací obezity a dle její příčiny, např. endokrinologické vyšetření v případě hypofunkce štítné žlázy.

Obvyklá léčba

Léčba spočívá v odstranění příčiny obezity, ve změně nesprávných stravovacích návyků, které k ní vedly. Klíčová je změna nejen stravovacích, ale i pohybových návyků. Obézní jedinec se musí naučit správně se stravovat, tj. správnému složení a kombinaci potravin včetně pravidelnosti stravy, správné volbě nápojů, správně vnímat velikosti porce, mít správný postoj k jídlu, jídlo není řešitel stresových situací, překonat nechuť k pohybu. Důležitý je výběr vhodné pohybové aktivity, které má být pravidelná a má dotyčného bavit. Ideální je rychlá chůze nebo tzv. severská chůze, nordic walking. V některých případech lékař předepisuje obézním lidem léky proti obezitě, tj. léky na zvýšení pocitu sytosti nebo na snížení vstřebávání tuků. Jako poslední možné řešení je chirurgická léčba. Léčba obezity patří do rukou odborníků, mnozí lidé si poškodili zdraví nesprávnou léčbou obezity, např. dlouhodobým držením různých „zaručených" jednorázových redukčních diet.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info