Srdeční potíže

Srdeční potíže je souhrnný název pro velkou škálu nemocí, které se týkají srdce. Patří do něj například srdeční selhání, při kterém srdce přestává plnit svou funkci. Nestačí přečerpávat krev a ta se následně v těle na jednom místě hromadí a na jiném naopak chybí. Další z řady srdečních potíží je srdeční arytmie, což je porucha srdečního rytmu, která vzniká v důsledku nedostatečné tvorby vzruchů, jizev apod.

Existuje mnoho příznaků, které mohou signalizovat potíže se srdcem. Ne vždy se tyto potíže následně potvrdí, nicméně při kombinaci více příznaků je vhodné zpozornět. Jedním z nich může být například tlak či bolest krku na boční straně, která nejde zmírnit masáží, ani teplým obkladem. Dalším příznakem může být i častá nevolnost, pálení žáhy či poruchy trávení. Pokud se tyto obtíže objeví jednou za čas, velmi pravděpodobně se nejedná o srdeční potíže. Pokud jsou ale pravidelné a neustupují, je vhodné navštívit lékaře.

Léčba je závislá na typu potíží, jaký se srdcem nastal. V zásadě výrazně pomůže i to, že pacient upraví svou životosprávu, omezí zejména soli a zcela vynechá alkohol a cigarety. Tím se sníží zátěž srdce a potíže se mohou zlepšit. Není to však jediná léčba a při nemocech srdce se výrazně nevyplatí tyto potíže podceňovat. Velmi často jsou tyto potíže řešeny pomocí farmakologie. Například u arytmie se podávají antiarytmika, v dalších případech se používají například diuretika, morfin atd. Ve zvláštních případech je nutný i operační zákrok. Ten ale často bývá až poslední možností.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info