Spánková apnoe

 

Co to je?

Jedná se o onemocnění, o kterém nemocný dost často ani nemusí tušit, že se týká právě jeho. Hlavním příznakem je krátká zástava dechu, která vede k probuzení, ale dotyčný si na ní nemusí pamatovat. U těchto zástav je charakteristická jejich četnost, bývá jich více než deset za hodinu a trvají kolem deseti sekund. Dalším významným příznakem je chrápání, které může rušit okolí, díky němuž je však spánková apnoe často rozpoznána a léčena. Nejčastěji se objevuje mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života, není to však pravidlem. Rozlišujeme tři typy spánkové apnoe: obstrukční apnoe, centrální apnoe a smíšený typ.

• Obstrukční spánková apnoe (nejčastější)
Dochází k zablokování průchodu vzduchu v horních cestách dýchacích, příčinou bývají především anatomické abnormality horních cest dýchacích jako zvětšené mandle, jazyk, zduřené tkanivo horních cest dýchacích nebo zmenšená dolní čelist.

• Centrální spánková apnoe (vzácný)
Postižení centrálního nervového systému – mozek nedá signál tělu, aby se nadechlo.

• Smíšený typ
Kombinace předchozích typů.

Příčiny

- dědičnost
- obezita (především krátký široký krk)

Příznaky

- hlasité chrápání,
- pozorovatelné zástavy dechy,
- buzení se z důvodu ukončení přístupu kyslíku a následné nadechnutí
- časté opakování

Následkem této poruchy se vyskytuje únava, denní spavost, bolest hlavy, vysoký krevní tlak, snížení množství kyslíku v krvi. Pokud se neléčí, může vést k psychickým problémům, vysokému krevnímu tlaku nebo dokonce k infarktu či mrtvici.

Prevence

Mezi základní preventivní opatření patří následující: dodržovat spánkovou hygienu, nepít alkohol před spaním, dodržovat životosprávu, nejíst před spaním, nekouřit, zhubnout, vyhýbat se poloze na zádech, pořídit si polštář, který poskytuje dostatečnou oporu.

Možnosti léčby

- přetlakový dýchací přístroj
- chirurgický zákrok
- laserová operace

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info