Úzkost

Co to je?

Úzkost je nepříjemný emoční stav sestávající z poměrně složité kombinace emocí. Zahrnuje především strach, obavy a různé špatné předtuchy. Může trvat velmi krátce, třeba jen několik minut. Ale také velmi dlouho, až několik let. Může se projevovat od mírného neklidu až po záchvaty paniky.

Příznaky a diagnóza

Příznaků úzkosti je hned několik. Mezi nejčastější patří již zmíněný strach, pak také pocení, nervozita, zrychlené dýchání a bolest na hrudi. Diagnózu určí lékař na základě vyšetření pacienta, který mu popíše pocity a stavy, které zažívá. Může také změřit fyzické projevy nemoci, jako je právě bušení srdce a další. Může se také jednat nejen o úzkost, ale například o nějakou fobii, obsedantně kompulzivní poruchu či reakce na závažný stres.

Obvyklá léčba

Krátkodobá úzkost provází většinu lidí alespoň párkrát za život a vždy brzy odezní. V takovém případě není nutná žádná léčba. V případě, že se úzkost objevuje příliš často, například denně, její projevy se zhoršují, je na místě navštívit lékaře. Ten pravděpodobně předepíše anxiolytika, která pocity úzkosti zmírňují. Smí se ale užívat pouze omezenou dobu, a proto je častějším způsobem léčby návštěva psychologa, který pomůže pacientovi rozpoznat, z čeho trpí takovými stavy a pomůže mu tyto pocity odbourat.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info