Cigarety

Závislost na nikotinu je nejrozšířenější závislostí ve světě, neboť tabák se považuje za jednu z nejnávykovějších látek. Uživatelů této legální drogy stále přibývá i přes důležitá varování. Je to stav nutící člověka kouřit i přes znalosti zdravotních následků. Nikotin způsobuje jak psychickou závislost, tak i fyzickou.

Psychická závislost - tou závislost začíná. Jedná se o potřebu mít v ruce cigaretu, hrát si s ní. Postupem času si člověk vytváří pravidelný "rituál", např. kouření u kávy,
u dobrého jídla, při čekání na zastávce či při pití alkoholu.

Fyzická závislost - vzniká na základě působení nikotinu. Dojde k ovlivňování receptorů mozku a k uvolnění dopaminu, který navozuje příjemný, uvolňující pocit. Pokud nedojde k uspokojení potřeby kouřit a nikotin na receptory nepůsobí, dostaví se abstinenční příznaky.

Projevy závislosti

Člověk se může považovat za závislého, projeví-li se u něj např. zvyšování počtu vykouřených cigaret, abstinenční příznaky po vysazení, potíže s kontrolou dávek, trávení velkého množství času obstaráváním a užíváním látky, zanedbávání aktivit v rodině či v práci a užívání i přes znalosti následků.
Nedostatek nikotinu způsobí nepříjemné abstinenční příznaky, jejich intenzita je však velmi individuální. Mezi nejčastější projevy patří nezvladatelná chuť na cigaretu, špatná nálada, deprese, úzkost, nespavost, neschopnost soustředění, bolesti hlavy, závratě, pokles krevního tlaku a tepové frekvence, zácpa, třes rukou. Abstinenční příznaky se dostavují asi 3 hodiny po postrádané dávce. Nejhůře jsou snášeny první 3 týdny.

Kouření škodí zdraví

Kouřením cigaret působíme na mnoho tkání a orgánů lidského těla. Cigarety obsahují zdraví škodlivé chemické a karcinogenní látky a nikotin způsobující závislost. Následků a komplikací je mnoho, méně i více závažných.
Mezi nejčastější zdravotní problémy patří sucho v ústech, pálení žáhy, nedostatek vitaminů, vysoký cholesterol, infarkt, rakovina plic, ateroskleróza, neplodnost, impotence, vysoký krevní tlak, zvýšená srážlivost krve, srdeční arytmie, hubnutí, rakovina kůže, roztroušená skleróza, šedý zákal, řídnutí kostí, zánět žaludku, cévní mozková příhoda, mrtvice, vředy, hemeroidy, rakovina tlustého střeva ... a mnoho dalších potíží.

Odvykání kouření

Odvykání kouření s pomocí lékaře je ideální pro ty, kteří si myslí, že nedokáží přestat sami. Není divu, nikotinová závislost je opravdu silnou závislostí, ze které se samo dostane jen malé procento závislých.
Léčení začíná úvodní návštěvou, kdy dojde k základním měřením - krevního tlaku, pulzu, plicní funkce, BMI, množství oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu. Následuje vstupní návštěva a lékař seznamuje pacienta s odvykacím plánem, způsoby odvykání a upozorní na krizové situace během léčby. Týden po začátku léčby by měla proběhnout první kontrolní návštěva lékaře, dále se intervaly kontrol prodlužují na 14 dní, půl roku až na rok.

Pro všechny, kdo se rozhodli skoncovat s tabákem jen svépomocí, to bude trochu těžší, ale mohou si zvolit z několika možností, které mu s tím pomohou.
Odvykat lze pomocí:
• biorezonance
• elektronické cigarety
• náplastí
• žvýkaček
• nosního inhalátoru
• léků
• hypnózy
• akupunktury

Každá metoda však vyžaduje vytrvalost a přesvědčení, bez něhož to nepůjde nikdy. Nezapomeňte, že teprve po roce nekouření můžete prohlásit, že je z Vás opět nekuřák.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info