Léky

Začínáme s nimi, aby nám pomohly, zlepšily či zkvalitnily život, avšak jejich nadbytek nám spíše ubližuje. Závislostí rozumíme nadměrné užívání léků či jejich zneužívání k jiným než léčebným účelům. Nejnebezpečnějšími medikamenty jsou léky na spaní a depresím, závislost na ně se vyvíjí pomalu a nepozorovaně.

Projevy závislosti

Léky mohou způsobit závislost psychickou, ale i fyzickou, obě však jsou spolu těsně spojeny. Příznaky závislosti se liší podle druhu léku. Mezi léky, na které vzniká závislost velmi snadno, patří sedativa, hypnotika, analgetika a anxiolytika. Příznaky vyskytující se u všech závislostí na lécích:
• touha získat účinnou látku
• nekontrolovatelnost a potíže s ovládáním užívání léků
• pokračování v užívání i přes znalost škodlivých následků
• užívání léků zastiňuje jiné aktivity
• zvyšování tolerance na léky
• abstinenční příznaky po nepodané dávce

Abstinenční příznaky se projevují nauzeou, zvracením, bolestí svalů, svalovými křečemi, průjmem, dilatací zornic, slzením, husí kůží, ospalostí, depresemi, labilitou nálad, bolestí hlavy, paranoidními stavy, ztrátou paměti, tachykardií, poruchami spánku, halucinacemi, malátností, koktavostí, úzkostí, třesem víček a jazyka, ale i epileptickými záchvaty.
Vliv na zdraví
Zpočátku mají léky vliv pozitivní – odstraňují bolest, vyvolávají dobrou náladu, dostatek energie i euforii. Tyto pocity však po čase odezní a proto si závislý vezme další pilulku, aby mu bylo zase lépe. Po čase však nestačí jen jedna dávka a tak si jich vezme více a to je začátek závislosti. Nadměrné užívání léků způsobuje mnoho problémů, jako jsou potíže s ledvinami, játry, trávicím ústrojím. Má vliv na životosprávu i vhled. Dochází ke ztrátě zájmu o rodinu, přátele i zaměstnání. Špatná začne být i finanční situace, neboť výdaje za léky neustále narůstají.

Léčba závislosti

Závislost na lécích patří do kategorie závislostí, ze které se jen těžko dostanete sami, v určitých případech to může být až nebezpečné, a to kvůli nepředvídatelným a zdraví ohrožujících abstinenčních příznaků (např. epileptické záchvaty). Je nutné vyhledat odborné specialisty, kteří zajistí snížení dávky nebo nahradí problémový lék jiným, na který nevzniká závislost. Doporučená je i schůzka s psychologem, který pomůže navrátit se do původního života. Je důležité mít na paměti, že všechny zdravotní problémy se nemusí řešit jen lahvičkou pilulek, je dobré zeptat se svého lékaře i na jiné způsoby léčby.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info