Zánět dělohy

Co je to zánět dělohy

Zánět dělohy (metritida) je široký pojem, děloha má tři hlavní části (hrdlo+ čípek, tělo a dno) a její výstelka se skládá ze tří vrstev (pobřišnice- perimetrium, svalovina- myometrium, sliznice- endometrium). Záněty jednotlivých vrstev nebo částí se mohou překrývat. Infekce může do dělohy vniknout ze zevních rodidel, z jiného zánětu v oblasti pánve, krevní cestou nebo lymfatickou cestou z jiných míst v těle. Děloha je nejvíce ohrožena po potratu a porodu. Rizikovými faktory vzniku zánětu hrdla (cervicitis), sliznice dělohy (endometritis) a svaloviny dělohy (myometritis) jsou promiskuita, menstruační krvácení, špatná hygiena u ženy nebo jejího partnera, infekční ložisko jinde v těle (například zánět zubu) a snížená imunita. Jako prevence slouží správná intimní hygiena, používání kondomů a včasné řešení zánětů kdekoliv v organismu.

Příznaky a diagnóza

Nejčastěji se zánět dělohy projeví bolestmi v podbřišku, případně i v bederní oblasti. Tyto bolesti nebývají chvilkové, spíše trvalé. Žena mívá zvýšenou teplotu až horečku, zimnici a je vyčerpaná. Příznakem může být slabé krvácení mimo menstruaci. U těžšího zánětu se může objevit výtok hlenovitého nebo hnisavého charakteru. Močení nebo i defekace bývají bolestivé. Pokud zánět přejde do chronicity, bývá časté nepravidelné krvácení mimo cyklus nebo prodloužená menstruace. Při jakýchkoliv odchylkách by proto žena měla zbystřit. Diagnóza probíhá klinickým vyšetřením, gynekologickým vyšetřením a ultrazvukem. Pro zjištění původců a jejich citlivosti na antibiotika se provádějí stěry a následná kultivace.

Obvyklá léčba

Léčba probíhá pomocí antibiotik, které jsou specifické pro zjištěné druhy bakterií. Pokud se zánět podchytí včas, léčba nebývá složitá ani dlouhá. Kromě antibiotik se předepisuje i lokální léčba ve formě čípků, výplachů nebo mastí. Pokud se ale problém zanedbá, následky mohou být závažnější. Zánět se může šířit do celého organismu a na okolní orgány, třeba na vaječníky a zpět do pochvy. Zde už nastupuje řešené chirurgické, antibiotika nestačí. Většinou je snaha zachovat dělohu a alespoň jeden vaječník. Při každém podezření tedy navštivte co nejdříve gynekologa.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info